22 °C

'Doğalgaz fiyatında en ucuz ülkeyiz'

Maliye Bakanı Şimşek, Twitter hesabından "Bugünkü fiyat artışlarına rağmen Eurostat verilerine göre AB ülkeleri arasında konut ve sanayi doğalgaz fiyatında en ucuz ülkeyiz" açıklamasını yaptı

'Doğalgaz fiyatında en ucuz ülkeyiz'

 

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen yüzde 9'luk artışa rağmen, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında konut ve sanayide en ucuz doğalgazın Türkiye'de olduğunu bildirdi.  

Bakan Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.  

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında son artışın 2012 yılının Ekim ayında yapıldığını anımsatan Şimşek, bugün açıklanan yüzde 9'luk artışa rağmen Eurostat'a göre  Türkiye'deki fiyatların AB ülkeleri arasında konut elektriğinde en düşük dördüncü, sanayide ise en düşük olduğunu ifade etti.  

Eurostat verilerine göre AB ülkeleri arasında konut ve sanayide doğalgazın en ucuz Türkiye'de kullanıldığını bildiren Şimşek, açıklanan yüzde 9'luk artışa rağmen doğalgaz satış fiyatının konutta metreküp başına Kasım 2008'de 54 cent, bugün ise 38 cent olduğunu kaydetti. 

Kasım 2008'de serbest tüketicide metreküp başına doğalgaz satış fiyatı 52 cent iken bugünkü fiyat artışlarına rağmen söz konusu bedelin 34 cent olduğunu belirten Şimşek, 125 metreküp doğalgaz tüketim bedeli 1 Ocak 2002'de asgari ücretin yüzde 32,2'si iken, bu oranın 30 Eylül 2014'te yüzde 16,6'ya denk geldiğini bildirdi.  

Elektrik tüketim bedellerine ilişkin de bazı rakamları paylaşan Şimşek, 1 Ocak 2002'de 200 kilovatsaat elektrik tüketim bedelinin asgari ücrete oranının yüzde 18,8'e takabül ettiğini, bugün ise bu oranın yüzde 8,8 olduğunu ifade etti. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap