23 °C

'İsrail'e verilen yakıt sivil amaçlı'

EPDK Başkanı Yılmaz, İsrail'e Türkiye'den uçak yakıtı satıldığı iddialarını yalanladı. Hava alanlarından alınan yakıtın yolcu taşımaya yönelik ve sivil amaçlı olduğunu söyledi

'İsrail'e verilen yakıt sivil amaçlı'

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İsrail'e jet yakıtı satıldığı iddialarına ilişkin, "Uçak yakıtı, İsrail savaş uçaklarıyla ilgili değil. Türkiye topraklarındaki havaalanlarında İsrail sivil havayollarına ait uçaklar tarafından normal satın alınmış bir akaryakıt. Yolcu taşımaya yönelik ve sivil amaçlı" dedi. 

Yılmaz, İsrail'e jet yakıtı satışının EPDK petrol raporunda olduğu haberleri ile ilgili yaptığı açıklamada, EPDK petrol raporundaki jet yakıtı verilerinin Türkiye'de gerçekleştirilen ihrakiye satışları olduğunu belirtti.  

Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Bu rapordaki yakıtlar İsrail savaş uçaklarıyla ilgili değil. İsrail'e gönderilen bir yakıt da değil. Tamamen Türkiye topraklarında, havaalanında İsrail havayollarına ait sivil uçaklar tarafından normal satın alınmış bir akaryakıt. Bir ihracat, ithalat, bir savaş uçağı değil. Yolcu taşımaya yönelik ve sivil amaçlı. Bizim raporumuzun altında da yazıyor. Diyor ki 'Böyle bir ihracat, bir kargo ihracatı değildir.' Burada bizim özerk firmalar tarafından havaalanlarında ihrakiye teslimi babında ihrakiye satışı bağlamında yapılmış bir satıştır. İhrakiye de kasıt şudur. Havaalanlarında uçaklara yapılan satıştır. Bu şuna benzer; İsrail büyükelçiliğine ait bir araç yolda gidiyor. Giderken bir istasyon gördü. İstasyondan akaryakıt nasıl alıyorsa aynı öyle bir alışveriş. Hiç abartmaya gerek yok. Farklı yerlere çekmeye gerek yok. Tamamen kötü niyetle yapılmış bir haber." 

"THY nasıl İsrail'de yakıt satın alabiliyorsa..."

Konunun sivil havacılıkla ilgili olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: 

"Kaldı ki bu hususta uluslararası sivil havacılık kuralları vardır. Vermek zorundasın. Bu sivil uçaklara. Böyle bir savaş uçağı filan değildir. Bu insani boyutu olan bir şeydir. Türk Hava Yolları'nın İsrail'e her gün seferi vardır. Her gün oraya iniyor. Her gün orada nasıl yakıt satın alabiliyorsa oradaki herhangi bir şirketten akaryakıt satın alması başka da bir şey değil." 

"Çok alçakça, haince yapılmış..."

Yılmaz İsrail'e jet yakıtı satıldığı yönündeki haberler için "Çok alçakça, haince yapılmış ve ülkenin aleyhine hançer gibi bir haber. Hançer gibi bir şey hakikaten; böyle telakki ediyorum. Bürokrat olarak bu kadar sert ifadeyi kullanmayı hiç arzu etmem ama bunu kullanmak durumundayım" ifadelerini kullandı. 

EPDK'nın lisans iptallerine ilişkin de Yılmaz, şunları söyledi: 

"2 Mayıs'a kadar yükümlülüklerini yerine getiren insanlara elinden gelenleri yapmış fakat bazen kamudan kaynaklanan sıkıntılar da olabilir; biz bunları anlayışla karşılıyoruz.  Orada biz lisans iptal etmek için kurulmuş bir kurum değiliz. Lisans vermek için Türkiye'nin üretimine katkı sağlamak için kurulmuş bir kurumuz. Görevimiz de bu. Bunun yanında tabi bir de lisans alıp da yatırım yükümlülüğü olan yatırımcılarımızın bu yükümlülüklerini de takip etmek gibi bir görevimiz var. Bunu da hassasiyetle yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap