10 °C

Aksa’dan Ağrı ekonomisine 250 milyon katkı

Ağrı ve Doğubeyazıt doğalgaz dağıtımı ihalesini kazanan Aksa Doğalgaz’ın CEO’su Yaşar Arslan, bölgeye gelecek beş yılda 100 milyon TL yatırım planladıklarını açıkladı.

Aksa’dan Ağrı ekonomisine 250 milyon katkı

Mehmet KARA

İSTANBUL - Aksa Doğalgaz CEO’su Yaşar Arslan, halen 24 il ve 106 ilçede yaptıkları gibi, ihalesini kazandıkları Ağrı ve Doğubeyazıt’a da güvenli ve kaliteli hizmet götüreceklerini söyledi. Arslan, bölge ekonomisine 5 yılda 250 milyon TL’lik katkı sağlayacaklarını belirtti.
Ağrı ve Doğubeyazıt doğalgaz dağıtımı ihalesini kazanan Aksa Doğalgaz’ın CEO’su Yaşar Arslan, ihale sonrası bir değerlendirme yaptı. Arslan, Ağrı il merkeziyle Doğubayazıt ilçesini kapsayan ihalenin EPDK’nın düzenlediği ilk TL bazlı doğalgaz dağıtım ihalesi olduğunu hatırlattı.

Halen 24 il ve 106 ilçeye dağıtıyor

Aksa Doğalgaz’ın Türkiye genelinde 24 il, 106 ilçe ve beldede doğal gaz dağıtımı gerçekleştirdiğini kaydeden Yaşar Arslan, “Türkiye’nin dört bir yanında doğalgaz hizmeti veriyoruz. Hizmet verdiğimiz bölgelerin tümünde uzman kadrolarımız ve yatırım azmimizle ülkemizin, vatandaşımızın doğalgaz hizmetinden en iyi hizmet kalitesiyle yararlanması için çalışıyoruz” dedi.

Arslan: Tecrübemiz avantajımız olacak

Şimdiye kadar yaptıkları hizmetleri, Ağrı ve Doğubeyazıt ihalesi kapsamında hizmet verecekleri bölgelerdeki hizmet kalitesi için bir teminat olarak nitelendiren Arslan “Bu alanda özel bir uzmanlığımız bulunması da naçizane Ağrı ve Doğubeyazıt bölgemiz için mutlaka önemli bir avantaj olacaktır” diye konuştu.

Doğalgazın yaygınlaşması için ülke genelinde faaliyetlerini azimle sürdürdüklerini kaydeden Arslan şöyle dedi: “Aksa Doğalgaz, daha nefes alınabilir şehirler için faaliyette bulunduğu tüm bölgelerde yatırımlarını hızla tamamlayarak gerek müşterilerine bu hizmeti hemen ulaştırmayı ve gerekse de şehirlerimizin havasının tertemiz olmasını amaçlıyor.”

2 ile 100 milyon TL'lik yatırım planlıyoruz

Aksa Doğalgaz CEO’su Yaşar Arslan, Ağrı ili ve Doğubeyazıt ilçesinde gelecek beş yılda 100 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Arslan, “Bu yatırımlar neticesinde, iki ilde doğrudan ve dolaylı olarak 250 milyon TL’lik bir ekonomik büyüklük oluşacak. İstihdama, bölgeye ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunceli ihalesi bugün yapılacak

EPDK’nın açtığı Ağrı ve Doğubeyazıt doğalgaz dağıtım ihalesi, bugüne kadarkilerden farklı olarak döviz ile değil, Türk Lirası üzerinden yapıldı. İhalede 4.460 kuruş/kWh bedelle en iyi teklifi sunan Aksa Doğal Gaz Dağıtım AŞ kazandı Ağrı il merkezi ve Doğubayazıt ilçesi için 30 yıllığına lisans almaya hak kazandı. İhalede Aksa’nın yanı sıra Fernas İnşaat, Akmercan Turizm, Siirt Batman Doğal Gaz Dağıtım ve Alöz Mühendislik şirketleri yarıştı. EPDK bugün de (28 Aralık 2016 Çarşamba) Tunceli il merkezi için dağıtım ihalesi yapacak. Ağrı ve Tunceli’de de doğalgaz dağıtımının başlamasıyla 81 ilin 78’i doğalgaz kullanıyor hale gelecek. EPDK önümüzdeki süreçte, Artvin, Şırnak ve Hakkari ihalelerini de tamamlayarak doğal gazın tüm illerde kullanılabilir hale gelmesini hedefl iyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap