9 °C

Brent petrol 45 doların altında

Brent petrolün varil fiyatı, 45 doların altında seyrediyor.

Brent petrol 45 doların altında

Geçen hafta ABD'de başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanmasının ardından 45 doların altına inen Brent petrolün varil fiyatı, hafta içerisinde 47 dolara yaklaştı.

Cuma günü 44,17 dolara kadar inerek 11 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi gören Brent petrolün varil fiyatı, haftayı 44,62 dolardan tamamladı.

Bugün, Japonya'da büyüme ve sanayi üretimi verilerinin beklentilerden iyi gelmesine karşın 45 doların üzerine çıkamayan Brent petrolün varil fiyatı saat 11.00 itibarıyla 44,84 dolarda seyrediyor. Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise 43,42 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD başkanlık seçimi sonrası tahvil piyasasında artan volatilitenin piyasalarda tedirginliğe neden olduğunu ve petrol fiyatlarında satış baskısı oluşturduğunu belirterek, bugün yurt içi ve dışında veri akışının sakin olduğunu kaydetti.

ABD 10 yıllık devlet tahvili getirisinin yüzde 2,22 ile 6 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü, buna bağlı olarak yükselen doların petrol fiyatları üzerinde satış baskısı oluşturduğunu ifade eden analistler, 30 Kasım'da gerçekleştirilecek OPEC toplantısına ilişkin haberlerin petrol fiyatları üzerinde etkili olacağını, Brent petrolde 44,95 direncinin aşılması halinde 45,70 ve 46,40 dirençlerinin takip edileceğini, geri çekilmelerde ise 44,20 doların destek konumunda olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.