18 °C

Elektrik santrallerine verilen gaz miktarı kısıldı

Isınma amaçlı doğalgaz tüketiminde yaşanan artış nedeniyle elektrik santrallerine verilen gaz miktarında 2. kez kısıntıya gidildi.

Elektrik santrallerine verilen gaz miktarı kısıldı

Enerji sektörü yetkilileri, BOTAŞ'ın soğuk hava nedeniyle bu sabah saat 08:00'den itibaren doğalgaz santrallerine verdiği gazda yüzde 50 kesintiye başladığını bildirdi.

Reuters'a bilgi veren bir sektör yetkilisi, geçtiğimiz haftalarda soğuk hava nedeniyle BOTAŞ'ın çeşitli kesintilere gittiğini ancak ısınan hava nedeniyle bu uygulamaya son verdiğini hatırlatarak, "Ancak artan soğuklar nedeniyle bugünden itibaren BOTAŞ yeni bir uygulamaya gitti ve doğalgaz santrallerinde yüzde 50 kesintiye başladı" dedi.

Aynı yetkili, BOTAŞ'ın kesintiye dair herhangi bir süre bildiriminde bulunmadığını bildirdi.

Reuters'a bilgi veren bir başka enerji sektörü yetkilisi, BOTAŞ'ın santrallere gönderdiği yazıda, son günlerde içinde bulunulan koşullar itibariyle doğalgaz arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşıldığının vurgulandığını, bu sorunun giderilmesi ve sistem dengesinin sağlanması için ilave bazı önlemlerin devreye aldığını bildirdiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap