5 °C

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı ve üretimi azaldı

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı yüzde 1,42 azalırken, üretimi yapılarak satışa sunulan doğalgaz miktarı da yüzde 15 düştü

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı ve üretimi azaldı

ANKARA - Türkiye'nin doğalgaz ithalatı, geçen yıl 2012'ye kıyasla yüzde 1,42 azalırken, üretimi yapılarak satışa sunulan doğalgaz miktarı da yüzde 15 düştü. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2013 yılına ilişkin Doğalgaz Piyasası Sektör Raporu'nu yayımladı.  

Rapora göre, geçen yıl 8'i uzun dönemli kontrat ve 2'si sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalat lisansı sahibi tarafından toplam 45,2 milyar metreküp doğalgaz ithal edildi. Doğalgaz ithalatı, yüzde 58'lik payla en fazla Rusya'dan yapıldı. İran, 8,7 milyar metreküple en fazla doğalgaz ithal edilen ikinci ülke olurken, Azerbaycan'dan 4,3 milyar metreküp doğalgaz alındı. 

Türkiye, geçen yıl toplam 6,1 milyar metreküp LNG ithalatı yaparken, söz konusu miktar toplam doğalgaz ithalatının yüzde 13'ünü oluşturdu. LNG ithalatının yüzde 85'lik kısmı BOTAŞ tarafından Cezayir ve Nijerya'dan ithal edilirken, geriye kalan miktar spot LNG ithalatı olarak gerçekleşti. 

Doğalgaz üretimi ise yüzde 15 düşerek 537 milyon metreküp oldu. Tekirdağ, 279 milyon metreküplük üretimle en fazla doğalgaz üretimi yapılan il olurken, Kırklareli 102 milyon metreküple ikinci sırada yer aldı. 

Öte yandan, 2013'te ihracat lisansı sahibi 8 şirketten sadece BOTAŞ faaliyette bulundu ve şirket tarafından Yunanistan'a 682 milyon metreküp doğalgaz ihraç edildi. 

Geçen yıl Türkiye'nin depolama kapasitesinde ise herhangi bir değişiklik olmadı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.