Yenilenebilir enerjide 5.5 milyar dolarlık yatırım

Türkiye yılın 9 ayında 5,5 miyar dolarlık yatırımla yenilenebilir enerjide kurulu kapasitesini 2 bin megavat artırdı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "Yenilenebilir enerjide Avrupa yatırım maliyetleri" listesinden derlenen bilgilere göre, Türkiye eylül sonu itibarıyla yenilenebilir enerjide 5,5 milyar dolarlık yatırımı devreye sokarak toplamda yeşil enerjide kurulu gücünü 27 bin 585 megavata çıkardı. 

Buna göre, Türkiye'de en fazla yatırımı yapılan alan Hidro Elektrik Santraller (HES) oldu. Bu alanda 9 ayda, bin 165 megavat kapasite artırımı sağlanarak yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırım devreye girdi.  

Rüzgara 1,3 milyar dolar, jeotermale 141 milyon dolar yatırım

Aynı dönemde 724,3 megavatlık kapasite artırımının gerçekleştiği rüzgar enerji santrallerine (RES) 1,3 milyar dolar, jeotermal enerjiye 141 milyon dolar, biyokütleye 104 milyon ve güneş enerjisi sistemlerine de 50 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımlarla ocak-eylül döneminde jeotermal, biyokütle ve güneş enerji sitemlerinde 111 megavatlık kapasite artırımı sağlanmış oldu.  

Böylece Türkiye'de yılın 9 ayında devreye alınan yenilenebilir enerjide kurulu kapasite, 5.5 milyar dolarlık yatırımla 2 bin megavat daha arttı. 

9 ayda 137 yeşil santral 

Türkiye'de, aynı dönemde yenilenebilir enerji alanında elektrik üretimi yapan 137 yeşil santral daha devreye alındı. Bu dönemde, akarsu HES'lerin sayısı 393'den 428'e, barajlı HES sayısı 74'ten 76'ya ve RES'lerin sayısı da 72'den 87'ye çıktı. Biyokütleden elektrik üretim yapan tesislerin sayısı 11 adet artarak 49'u buldu. 

İlk defa bu yıl kurulu güçte 20 megavatlık artışın gerçekleştiği güneş enerjisi sistemlerinde 73 santral devreye girdi. Bir santralin işletmeye dahil olduğu jeotermal alanında da toplam işletme sayısı 13'e çıktı.   

Bu konularda ilginizi çekebilir