16 °C

'Yerlide sadece üretmek yeterli değil'

Koç Holding CEO'su Durak, "Yerli otomobilde sadece ve sadece ürünü geliştirmek, o geliştirilmiş ürünü üretmek yeterli değil" dedi.

'Yerlide sadece üretmek yeterli değil'

 


İSTANBUL - Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, "Yerli otomobilde sadece ve sadece ürünü geliştirmek, o geliştirilmiş ürünü üretmek yeterli değil" dedi.

Koç Holding'in 49. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Koç Holding Yönetim Kurulu adına, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren mali yıla ilişkin temel tespit ve değerlendirmelerini paylaşan Durak, dengeli portföy yapısı, güçlü nakit pozisyonu, risk yönetimi ve verimlilik artırıcı uygulamaları ile Koç Topluluğu'nun 2012 yılında ciro ve karlılığını büyük oranda artırdığına dikkati çekti.

Koç Topluluğu'nun, finansal pozisyonunu daha da güçlendirerek tüm faaliyet alanlarında başarılı neticeler almaya devam ettiğini anlatan Durak, "Koç Holding'in 2012 net konsolide cirosu 84 milyar 833 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Konsolide ciroda son iki yılda yıllık ortalama yüzde 26 artış yaşanmıştır. Ciro artışlarında yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki satışlarımızın dengeli katkısı olmuştur" diye konuştu.

2012 yılında Koç Topluluğu genelinde kombine bazda 4,9 milyar lira tutarında yatırım harcaması gerçekleştirdiğini de vurgulayan Turgay Durak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En fazla yatırım enerji sektöründe gerçekleştirilmiş olup, ağırlığı enerji verimliliği, operasyonel etkinlik ve karlılığı artırıcı projeler, çevre yatırımları ve akaryakıt istasyon yatırımları oluşturmaktadır. Hemen ardından yeni model yatırımları ve kiralık araç filosu alımları ile otomotiv sektörü gelmektedir. Çevreye duyarlı yeni model ve teknoloji yatırımlarını sürdüren dayanıklı tüketim sektörü 3'üncü sırada yer almıştır. 2013 yılında da Koç Topluluğu karlı ve sürdürülebilir büyüme hedefi ile faaliyet göstermeye ve risk yönetimine azami önem vermeye devam edecektir. İstihdamı artırmaya ve verimliliğimizi yükseltmeye yönelik yatırımlarımız hız kazanacaktır. 2013 yılı için Topluluk genelinde kombine bazda 6,8 milyar lira yatırım hedefimiz var."

Genel Kurulda elektrikli araç ve yerli otomobil üretimiyle ilgili soru üzerine Durak, şunları söyledi:

"Elektrik aküsüyle çalışan otomobillerle ilgili olarak bu konuda dünyada farklı görüşler var. Burada bir Fransız markası bu konuya önemli oranda yatırım yapıyor. Çünkü Fransız hükümetinden astronomik sayılabilecek 3-4 milyar avro mertebesinde bir destek aldığı için bu yola girmiştir. ABD'deki örneklerine ve Alman markalarına bakıldığında ise onların istikbal için öngörüsü; otomobil üretiminde elektrikli araçların çok çok düşük miktarlarda olduğu hatta yüzde 1'i dahi bulamayacağı şeklindedir.

Daha çok hibrid araçlar üzerine yani hem elektrikle hem yakıtla çalışan geleneksel, hem de o yakıtın ürettiği enerjiyle elektrik üretip, bunu araçların tekerleklerinde stoklayıp, tekrar çalıştırma üzerine oralarda yüzde 5 ile yüzde 10 arasında rakamları 2020 yılında hedeflemektedirler."

Turgay Durak, gerek Ford Otosan gerek TOFAŞ ve Otokar'ın hepsinin ağırlığının ticari araçlar olduğunu hatırlatarak, "Ticari araçlarda bahsedilen elektrikli araçların, aküyle çalışan elektrikli araçların yeri pek yok. Bizim buradaki uzmanlaşma hedefimiz dizel araçların Avrupa normuna göre Euro 4, 5 ve 6'ya göre geliştirilmesi, bunların hem ülkemizde kullanılan ve yüzde 75'i de Avrupa'ya, ABD'ye ve son üç yıldır da ihracatın çeşitlendirilmesi doğrultusunda Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya satılan sayılarını artırma yönünde yatırım planlarımızı yapmaktayız" dedi.

Turgay Durak, yerli otomobil üretilmesiyle ilgili ise şunları kaydetti:

"Yerli otomobile niçin girilmediğine ilişkin olarak sadece ve sadece ürünü geliştirmek, o geliştirilmiş ürünü üretmek yeterli değildi. Yapılacak olan ürünün en azından tüm Avrupa ülkelerinde tercihen sadece bir ekonomik düzene bağımlı olmamak bakımında başka kıtalarda da satılması gerekmektedir. Bu da rakamını tahmin etmekte hepimizin zorlanacağı marka yaratma yatırımını bayi ağı servis ve yedek parça ağını yaratmak için çok büyük yatırımları gerektiğinden dolayıdır ki rantabl görmedik"

Bunu muhtelif platformlarda gerek kamuoyu önünde gerekse Hükümet yetkilileri ile yapılan kapalı toplantılarda izah etmeye çalıştıklarını anlatan Durak, "Bizim şirketlerimizden TOFAŞ'ta otomobil üretimi gerçekleştirilmektedir.  O otomobil modellerinin üretimini de zamanı doldukça yenilerinin yaratılması içinde projelerimiz daima yürütülmektedir" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap