7 °C

4 aydır ihracatta 2 milyar doların altını görmüyor

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, arka arkaya 4 aydır 2 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımızı açıkladı

4 aydır ihracatta 2 milyar doların altını görmüyor

BURSA - Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ekonomik iyileşmenin etkisiyle dış satımını önemli ölçüde artıran otomotiv endüstrisi, 2008 yılından bu yana ilk kez peş peşe 4 ay 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) haziran ayı ihracat raporuna göre, otomotiv endüstrisi, 2008 yılından bu yana ihracatta ilk kez 4 aydır arka arkaya 2 milyar doların üzerinde dış satıma imza attı. 

Türkiye genel ihracatında haziran ayında yüzde 13'lük artışla sektörel bazda liderliğini devam ettiren otomotiv endüstrisini başarıya, AB ülkelerindeki ekonomik iyileşme taşıdı. 

Otomotiv endüstrisinde tüm ana ürün gruplarında ihracat artışı gözlenirken Fransa'da yüzde 20, Almanya'da yüzde 30 ve Birleşik Krallık'ta yüzde 56 oranında büyüme sağlanması, dış satışlardaki AB ülkeleri payını da bir önceki aya göre 2 puan artırarak yüzde 76 seviyesine yükseltti. 

Haziran ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 2 milyar 32 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, Türkiye genel ihracatındaki 12,5 milyar dolarlık dış satışlardan da yüzde 16 oranında pay aldı.  

Tüm ürün ana gruplarında artış sürüyor 

Ürün gruplarına göre haziran ayı ihracat verileri incelendiğinde, otomotiv yan sanayi bir önceki döneme göre yüzde 6 artışla 810 milyon dolara ulaştı. Bunu yüzde 14 büyüme ve 682 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 23 artış ve 395 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve yüzde 20 yükseliş ve 117 milyon dolarlık ihracatla otobüs minibüs midibüs ürün grubu izledi. 

Yılın 6 aylık döneminde ise yine yan sanayi yüzde 10 büyüme ve 4 milyar 938 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Binek otomobil ürün grubu yüzde 11 artışla 3 milyar 894 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 18 yükselişle 2 milyar 182 milyon, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu ise yüzde 8 artış ve 532 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. 

Fransa, Almanya'yı solladı 

Ülke bazında ise Fransa, aylardır ilk sırada yer alan Almanya'yı haziran ayında solladı. Buna göre, Fransa'ya yüzde 20 artışla 328, Almanya'ya yüzde 30 yükselişle 318, İngiltere'ye de yüzde 56 büyümeyle 241 milyon dolarlık dış satım yapıldı. 

Yılın 6 aylık döneminde ise Almanya yüzde 30 yükselişle 1 milyar 928 milyon, Fransa yüzde 3 artışla 1 milyar 282 milyon, İngiltere de yüzde 35 gelişmeyle 1 milyar 254 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. 

Otomotiv endüstrisinin öz güveni artıyor 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 2013'ün mart ayından bu yana 15 aydır sürekli artışla büyümede sürdürülebilir bir ivme yakaladıklarını bildirdi. 

Bu büyümeyi sağlayan etkenlere değinen Sabuncu, şunları kaydetti: 

"Sürdürülebilir büyümemizde en büyük etken, AB ülkelerindeki olumlu ekonomik gelişmelerin sağlanması. Bu bize arka arkaya 4 aydır 2 milyar doların üzerinde ihracat yapmamızı da sağladı. Özellikle otomotivin kalbi kabul ettiğimiz Almanya'ya ve bunun yanı sıra Fransa, Birleşik Krallık gibi ülkelere de yüksek oranlarda ihracat artışı gerçekleştirmemiz, otomotiv endüstrimizin öz güvenini artırıyor, geleceğine ışık tutuyor." 

Sabuncu, yılın ilk yarısında ise otomotiv endüstrisinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik büyümeyle toplamda 11 milyar 718 milyon dolarlık dış satış gerçekleştiğini aktararak, yıl sonunda da 23 milyar doların üzerinde ihracata imza atmayı ümit ettiklerini belirtti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.