8 °C

Dünyanın en büyük metrobüsü Bursa'da üretiliyor

Türkiye’de ilk kez Bursa’da üretilen 290 kişi kapasiteli metrobüs, 25 metre uzunluğunda ve 3 körüklü oluşuyla da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Dünyanın en büyük metrobüsü Bursa'da üretiliyor

BURSA- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yerli üretimde öncü adımlar attığını belirterek, ilk yerli tramvay ve ilk yerli metro aracı üretimlerinin ardından artık metrobüs üretiminin de Bursa’da yapıldığını söyledi.
 
Bursa’da yerli üretimin artmasını ve yüksek katma değerli araçların üretimini hedeflediklerini kaydeden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AKIA firması tarafından Bursa’da üretilen metrobüsleri inceledi.

Başkan Altepe, Bursa’nın sanayinin önemli bir merkezi olduğunu ifade ederek, “Bursa, yerli üretimde ilkleri başardı. Öncelikle raylı sistem araçlarından başlayarak, özellikle belediyeleri ilgilendiren konularda, Bursa’mız Büyükşehir Belediyesi’nin de öncülüğünde, bu hamleleri gerçekleştirdi. İlk yerli tramvay, ardından ilk yerli metro aracı üretimi yapıldı. Şu anda yine Avrupa’da üretilen ve hızlı tren başta olmak üzere tüm araçların en önemli parçaları da Bursa’da üretiliyor. Başta uçak olmak üzere arıtma cihazları, çamur yakma sistemleri, otopark sistemleri de artık yerli üretilebiliyor. Bursa’da yeni yerli üretim kalemlerinden biri de metrobüs. Özellikle büyüyen ve gelişen şehirlerde raylı sistemin kurulamadığı güzergahlarda kullanılan metrobüsler, artık Bursa’da üretilebiliyor” dedi.

metrobus-(3).jpg

Metrobüs üretimiyle ilgili bilgi veren AKIA Genel Müdürü Remzi Baka da “Başkanımızın desteğiyle toplu taşımaya hizmet verebilmek ve toplu taşımayı daha ileriye götürebilmek için, 290 kişilik, Türkiye ve dünyanın en yüksek kapasiteli metrobüs aracını ürettik. Hızlı büyüyen şehirlerde demiryollarına alternatif olarak geliştirdik projemizi. Dizel, hibrit ve elektrikli versiyonlarını da üretiyoruz. Türkiye’ye faydalı olmak için çalışıyoruz” diye konuştu. AKIA tarafından Türkiye’de ilk kez Bursa’da üretilen 290 kişi kapasiteli metrobüs, 25 metre uzunluğunda ve 3 körüklü oluşuyla da bir ilk olma özelliği taşıyor. İranlı Akia ve İsveçli Hess işbirliğiyle Bursa Kestel Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 28 bin metrekaresi kapalı, toplam 45 bin metrekarelik tesislerinde üretim yapan Akia Hess, Euro 5 ve Euro 6 standartlarında; dizel, CNG ve elektrikli araçlar üretiyor. Bu yılın ocak ayında metrobüs üretimi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ (ÇED) raporuyla başvuru yapan ve “ÇED gerekli değildir” görüşü alan firma, bu alanda planladığı 1.5 milyon liralık yatırımla ürün gamına metrobüsü de eklemişti. Yatırımla yılda 500 otobüs, 50 minibüs, 36 metrobüs ve 200 karoser üretimi kapasitesine ulaşılması hedefleniyordu. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap