Ford Otosan'dan İngiltere hamlesi

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özyurt, transit araçlar için hibrit elektrikli ve benzinli olan bir versiyonu devreye almak üzere çalışmaya başladıklarını açıklarken elektrikli araçların önce Çin pazarına gireceğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Güven Özyurt, transit araçların hibrit elektrikli ve benzinli motorlu olan bir versiyonunu devreye almak üzere çalışmaya başladıklarını belirterek, "Bu, özellikle şu anda İngiltere, Londra'da şehirlerin büyümesi ve ulaşım imkanlarının boyut değiştirmesi nedeniyle başlatılmış bir proje." dedi.

Özyurt, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde, Uludağ Üniversitesi (UÜ) İşletme Topluluğu'nca düzenlenen "12. Ulusal Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi"nde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Elektrikli araç üretiminin gelecek projeleri arasında yer aldığını belirten Özyurt, "Transit araçlarımızın hibrit elektrikli ve benzinli motorlu olan bir versiyonunu devreye almak üzere çalışmaya başladık. Bu, özellikle şu anda İngiltere, Londra'da şehirlerin büyümesi ve ulaşım imkanlarının boyut değiştirmesi nedeniyle başlatılmış bir proje. Daha az araç, daha çok toplu taşıma için verimli araçlar gerekli." diye konuştu.

"Ford'un ürün planlamasında, 2021 yılından itibaren seri olarak otonom araçların üretim planı var." diyen Özyurt, her firmanın elektrikli otomobille ilgili de bir planı olduğunu söyledi.

"Elektrikli araç önce Çin'e girecek"

Dünya üzerinde elektrikli otomobilin pazar önceliğine göre üretileceğini söyleyen Özyurt, “Aslında hava kirliliği gibi etkenler elektrikli araçlar üzerinde etkili olacak. Elektrikli araçların
üretimi ise tamamen pazar ihtiyaçlarına göre şekillenecektir. Türkiye'de şu adan elektrikli otomobille ilgili çok yüksek bir motivasyon yok. Ne kadar zaman alacağını bilemeyiz. Bizde, Avrupa'daki bazı ülkelerde konuşulan seviyede değil. Elektrikli araçların yapılmasında hiçbir problem yok. Yapılması, üretilmesi bir problem değil, tekniği ve teknolojisi var. Fakat altyapısı hazır değil. Aracı yapmakla iş bitmiyor. Şu anda bizde pazar büyüklüğü yok. Bunun gelişimine bağlı takip edilmesi gereken bir konu. Bence en önce Çin ve bazı çok sert emisyon kuralları olan ülkelerde elektrikli araçla girecek” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir