Otomobil fiyatları el yakıyor

ÖTV ve döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle zamlanan otomobillerin en düşük fiyatı bile 30 bin liranın altında bulunamıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA - Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve döviz kurlarındaki artışların ardından zamlanan otomobillerin en düşük motor gücü ve donanıma sahip modellerini bile 30 bin liranın altında bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi.

Türkiye'de önemli pazar payına sahip küçük sınıftaki (B sınıfı) marka ve modellerin 1.0-1.4 motor gücüne sahip versiyonlarının en düşük fiyatları, 30 bin ila 40 bin lira arasında değişiyor. Bu sınıfta sadece bir modelin fiyatı 30 bin liranın altında kalırken küçük sınıf aracında bile aracında güç ve konfordan ödün vermeyen tüketiciler ise 50 bin lirayı aşan fiyatlarla karşılaşıyor.

Türkiye pazarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı otomobil firmalarının en düşük motor gücü ve donanıma sahip modellerini dikkate alarak derlenen bilgilere göre, ÖTV ve döviz kurlarındaki artışları peş peşe fiyatlarına yansıtan firmalar, "fiyat çıtası"nı bir hayli yükseltti.

Otomobil kullanıcılarının yıllardır "düşük yakıt tüketimi, makul vergi oranları, şehir içi kullanım ve park kolaylığı" gibi nedenlerle tercih ettiği küçük sınıf otomobillerin taban fiyatı, zamların ardından 30 bin liraya kadar çıktı. Bu fiyatın altında sadece Chevrolet'in "Aveo" modelinin bir versiyonu kalırken küçük sınıf otomobillerin en düşük motor gücüne sahip versiyonlarının fiyat aralığı 30 bin ila 40 bin lira arasında değişiyor.

Türkiye pazarında uzun süredir faaliyet gösteren ve ciddi pazar payına sahip markaların bazı modellerinin fiyatları ise yine küçük sınıfta yer almalarına rağmen birkaç ay öncesindeki bir üst segment (C sınıfı) araçların fiyatlarına yaklaştı. Küçük sınıf araçta bile güç ve konfordan ödün vermeyen tüketiciler ise 50 bin lirayı aşan fiyatlarla karşı karşıya kalıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir