11 °C

Otomobilde "ekim kampanyaları" fiyat indirimleriyle geldi

Geçen yılın aynı dönemine göre bu sene ocak-eylül aylarında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 19,25 daralan firmalar, yıl sonu hedeflerine ulaşabilmek için ekimde de kampanyalar düzenledi

Otomobilde "ekim kampanyaları" fiyat indirimleriyle geldi

Otomobilde "ekim kampanyaları" fiyat indirimleriyle geldi -

 Geçen yılın aynı dönemine göre bu sene ocak-eylül aylarında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 19,25 daralan firmalar, yıl sonu hedeflerine ulaşabilmek için ekimde de kampanyalar düzenledi

 

BURSA -Döviz kurları ve Özel Tüketim Vergisindeki (ÖTV) artışlar nedeniyle yılın 9 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 19,25 daralan otomotiv firmaları, pazar paylarını artırıp yıl sonu hedeflerini tutturabilmek için ekim ayında da kampanyalara hız verdi. 

Araç satışlarının ciddi oranda düşmesi ya da ertelenmesine yol açan fiyat artışlarından yakınan tüketicilerin taleplerini karşılamaya yönelik ekim kampanyalarına, anahtar teslim fiyatları üzerinden yapılan indirimler ile peşin ya da takas indirimleri ve uzun zamana yayılan vadeler damgasını vurdu. 

Türk otomobil pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların kampanyalarından derlediği bilgilere göre, döviz kurlarındaki artış ve yeni ÖTV oranlarının fiyatlara yansıtılmasıyla yılın ilk 3 çeyreği iç pazar açısından sıkıntılı geçerken otomotiv firmaları son çeyrekteki satış performanslarına odaklandı. 

Ekim ayında, 2014 itibarıyla zamlanan otomobillerin fiyatlarını daha makul seviyelere çekmek ve ödeme koşullarını cazip hale getirmek için çabalayan firmalar, "5 bin liraya varan indirim", "2 bin liraya kadar peşin alım indirimi", "bin 500 liraya kadar takas indirimi", "4 yıla kadar vade", "20 aya kadar sıfır faiz" ve "sabit kur kampanyası" gibi fırsatlar sunuyor. 

 Fiat'tan sıfır faizli kredi, takas ve peşin alım indirimleri 

Fiat, ekim ayına özel fiyatlarla Punto'yu 35 bin 480, Panda'yı 33 bin 400 ve Linea'yı 35 bin 800 liradan başlayan fiyatlarla satıyor.  

Tüm otomobillerde sıfır faiz, 20 bin lira 20 ay vadeyle kredi kullandıran Fiat, ödemenin daha uzun vadede ödeme yapılmak istenmesi halinde 36 bin lira 36 aya kadar yüzde 0,73 faizli kredi avantajından yararlandırıyor. Fiat, otomobillerde peşin alımı tercih eden müşterilerine de ilave 2 bin lira indirim yapıyor.  

Ticari araçlarda ise markası ne olursa olsun eski aracı değerinin bin 500 lira fazlasına alan Fiat, müşterilerini yeni Doblo, Fiorino ya da Ducato sahibi yapıyor. Firma ayrıca 20 bin lira 20 ay sıfır faizli kredi avantajı getiriyor. 

Daha uzun vadede ödeme yapılmak istenmesi halinde 40 bin lira 48 aya kadar yüzde 0,85 faizli kredi avantajı sunan Fiat, Fiorino'yu 34 bin 460, Yeni Doblo'yu 40 bin 10 lirada başlayan fiyatlarla satıyor. Fiat, ticari araçlarda peşin alımı tercih eden müşterilerine ise ilave 2 bin lira indirim sağlıyor.  

Firma, ekim ayında ticari araç satın alan esnaf ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ), "K2 Yetki Belgesi Hediye Kampanyası" kapsamında, yetki belgesinin 879 liralık harcını ödüyor. 

Ford'dan 18 ay sıfır faiz fırsatı 

Ford, Fiesta ve diğer tüm otomobilleri için 30 bin lira 30 ay yüzde 0,75 faiz fırsatıyla sahip olma imkanı sunuyor. Ford, ticari araçlarından Yeni Ford Tourneo Courier için de 18 bin lira 18 ay sıfır faiz fırsatı sağlıyor. 

Peugeot'tan 20 ay sıfır faiz 

Dizel versiyonlu Yeni 308'i 35 bin lira 20 ay sıfır faiz fırsatıyla satışa sunan Peugeot, ticari araçları Partner Tepee ve Bipper Tepee'yi ekim ayına özel 36 ay yüzde 0,79 faizli kredi avantajıyla satıyor. 

 Renault'tan sıfır faizli kredi, kiralar gibi otomobil sahibi olma imkanı 

Renault, bu ay tüm binek otomobillere sıfır faiz avantajıyla sahip olabilme imkanı tanıyor. Faizsiz kredi avantajı, model yılı ayrımı olmaksızın Renault marka tüm binek otomobiller için 18 bin lira 18 ay, 36 bin lira 12 ay ya da 12 bin lira 36 ay seçenekleriyle sunuluyor. 

Tüzel kişiler ve vergi levhalı serbest meslek sahibi gerçek kişilere ise ekim sonuna kadar satın alacakları binek otomobile hiç peşinat ödemeden yüzde 0,69 faiz oranıyla sahip olma imkanı getiren firma, ayrıca "Renault Plan" ile "yasal peşinata ek olarak, klasik bir taşıt kredisinden çok daha düşük taksitler ve vade sonunda özel seçenekli toplu ödemeden oluşan avantajlı ödeme planı"yla kiralar gibi otomobil sahibi olma imkanı veriyor.   

"Renault Plan" ile Renault marka tüm binek otomobiller yüzde 0,82 ve ticari araçlar ise yüzde 0,93 faiz oranlarıyla satılıyor.   

Binek otomobillere 48 bin liraya azami 48 ay vade için yüzde 0,69 faiz oranıyla kredi kullandıran Renault, ticari araçlara özel finansman kampanyası kapsamında da maksimum 66 bin lira kredi tutarı ve en fazla 48 ay vade seçeneğiyle yüzde 0,89 faiz oranı sunuyor.  

 Toyota'dan 5 bin liraya varan indirim 

Toyota, ekim ayına özel olarak "Rav4, Avensis ve Verso" modellerinde 5 bin liraya varan indirim ve cazip ödeme seçenekleriyle müşterilerini karşılıyor. 

Volkswagen'den "Sabit Kur Kampanyası" 

Volkswagen'de 2013 ve 2014 model araçlar için "Sabit Kur Kampanyası" devam ediyor.  

Firma, 2 Haziran'dan itibaren 2013 model Tiguan ve Scirocco için 1 avroyu 2,33 liraya, Beetle için ise 1 avroyu 2,40 liraya sabitledi. Volkswagen CC ve Touareg için sabitlenmiş kur değeri ise 1 avro 2,43 lira olarak belirlendi. 

Diğer araçlarda, 1 Ekim'den itibaren 2014 model Tiguan, Scirocco, Beetle ve Volkswagen CC'lerde 1 avro 2,40 liraya, Golf R, Yeni Scirocco ve Touareg'de 1 avro 2,50 liraya, Yeni Touareg için ise 1 avro 2,60 liraya sabitlenerek kampanyalar buna göre şekillendirildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.