10 °C

Saatlik kiralama giderek gelişiyor

Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Koçak, "ABD ve Avrupa'da bugün saatlik araç kiralama trendi hızla artıyor. Türkiye'de de bu başladı. Önümüzdeki dönemde de hızlanarak bu konuda gelişeceğiz" dedi.

Saatlik kiralama giderek gelişiyor

Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, ABD ve Avrupa'da saatlik araç kiralama trendinin hızla arttığını belirterek, Türkiye'de de bu uygulamanın başladığını söyledi.

Koçak, bir program kapsamında geldiği Bursa'da,  2016 yılında dünya genelinde 96 milyon aracın üretildiğini söyledi.

Dünya otomotiv sektörünün ulaştığı noktayı iyi görmediklerini dile getiren Koçak, ihtiyacın üzerinde otomobil üretmek üzere yatırım yapıldığını ve piyasaya fazla arz olduğunu anlattı.

Karlılıkların azaldığını, otomobillerin hepsinin birbirine benzediği ortamda karlı bir işletme yürütmenin mümkün olmadığını vurgulayan Koçak, "Türkiye'de eğer otomotiv sanayi hamlesi yapacaksak ve buna yönelik strateji geliştireceksek biraz daha farklı kanallara gitmeliyiz." dedi.

Koçak, otomotiv sanayisi ve dünyasını daha çok Avrupa'nın ve Uzak Doğu'nun domine ettiğini belirterek, ABD'nin de bu oyunun içinde yer almak istediğini hatırlattı.

ABD'nin otomotivde oyunun ve kalenin yerini değiştirdiğini anlatan Koçak, şöyle devam etti:

"Tesla örneğini verebiliriz. Elektrikli ve alternatif enerji kullanan araçlar, önümüzdeki dönemde biraz daha artacak. Sürücüsüz otonom araçlar hayatımızda daha fazla yer alacak. Tesla'nın 4. seviye otopilotu devreye girmek üzere. O devreye girdikten sonra sürücülere de minimum seviyede ihtiyaç olacak. Elektronik platformların bu araçların kullanılmasını daha kolay kontrol edebilmesi söz konusu olacak. Elektrikli araçlar, hem verimlilik hem de tüketim açısından çok daha iyi.

Elektrikli otomobil aldıktan sonra işletme maliyeti sıfıra yakın. Sistem otomotivden elektroniğe dönüyor. Elektrikli araçta menzil, 200-250 kilometre seviyesinden 400-450 kilometreye çıktığında fosil yakıtlı otomobilden bir farkı kalmayacak.Bu durumda elektrikli araca talep katlanarak artacaktır. Önümüzdeki dönemde bu konuda kendisini hazırlayabilen üreticilerin arayı ciddi anlamda hem karlılık hem de hacim açısından aşabileceğini düşünüyorum."

"Otomobilin duygusal yönü yok"

Koçak, şehirlerde otomobil sahibi olmanın başlı başına bir yük ve hayatı zorlaştıran bir durum haline gelmeye başladığının da altını çizdi.

İnsanların sadece ihtiyacı olduğunda otomobil kullanmak istediğine dikkati çeken Koçak, şunları kaydetti:

"ABD ve Avrupa'da bugün saatlik araç kiralama trendi hızla artıyor. Türkiye'de de bu başladı. Önümüzdeki dönemde hızlanarak bu konuda gelişeceğiz. Eskiden otomobil sahibi olmak önemli bir statü sembolüydü. Artık, Y ve Z jenerasyonu olarak bilinen genç nesilde bu değer çok fazla ön planda değil. Otomobil ulaşım aracı olarak görülüyor. Duygusal bir yönü yok otomobillerin. Dünyada otomobil kiralama endüstrisinin önü açık. Bugün Türkiye'de toplam araç satışlarının yüzde 20'sini kiralama sektörü almakta. Bu kısa vadede Avrupa seviyesi olan yüzde 50'lere doğru hızla ilerleyecektir. İkinci el otomobil pazarı da çok derin. Bu konuya yapılacak hiçbir yatırımdan kimsenin karsız çıkma ihtimali yok."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.