Türkiye'de lastik sektörü yüzde 28 büyüdü

Türkiye'de lastik sektörü, son beş yılda global lastik pazarının üzerinde bir performans göstererek yaklaşık yüzde 28 büyüdü. 2015 yılında yüzde 9,4 büyüme yaşanan lastik sektöründe 22 milyon adet lastik satıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Gürçay, "Türkiye'de lastik sektörü son beş yılda global lastik pazarının üzerinde bir performans göstererek yaklaşık yüzde 28 büyüdü.” dedi.

Lastik sektörüne ilişkin, soruları yanıtlayan Gürçay, Türkiye'de 2015 yılında yüzde 9,4 büyüme yaşanan lastik sektöründe 22 milyon adet lastik satıldığını söyledi.

Gürçay, giderek artan kış lastiği kullanımının toplam satışta önemli bir etkisi olduğunu vurgulayarak, 2015 yılı itibariyle, kış lastiği kullanım oranının yüzde 30’un üzerinde seyrettiğini, binek ve hafif ticari kış lastiği pazarının ise 4 milyonun üstünde gerçekleştiğini bildirdi.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyorZorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

 

Türkiye’de binek ve hafif ticari araçlarda kış lastiği kullanımının 2012 yılında yayınlanan “Kış Lastikleri Genelgesi”nin ardından yüzde 15-18 aralığından yüzde 30’un üzerine çıktığını hatırlatan Gürçay, Avrupa Birliği’nde (AB) ise toplam Avrupa kış lastiği pazarının yüzde 40’ından fazlasını Almanya’nın oluşturduğu belirterek, Almanya’da kış koşullarında her 2 binek otomobilden birinin kış lastiği kullandığı bilgisini paylaştı.

Gürçay, 2012 yılından itibaren otomobil ve hafif ticari araç sürücülerinde de farkındalığın artığını belirterek, kullanım oranlarında genelgenin ilk senesinde büyük bir artış olduğunu ve takip eden yıllarda ise Türkiye kış lastiği pazarının doygunluğa ulaştığını ifade etti.

2012 yılından bugüne sürücülerin kış lastiklerine olan ilgisinin ve kış lastiklerinin emniyet unsuru olduğu bilincinin artığını gözlemlediklerini kaydeden Gürçay, “Bugün ise, son dört yıla baktığımızda kış lastiği pazarının doygunluğa ulaştığını görüyoruz. Bundan sonrası için, devlet birimleri başta olmak üzere regülasyonları düzenleyen ve uygulayan kurumlar ve bizim gibi sektör temsilcileri, uygulamaların iyi ve yararlı bir şekilde işlemesi için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

LASİD Başkanı Gürçay, kış lastiğinde 2016 yılı beklentilerine ilişkin, şunları kaydetti:

"Türkiye'de lastik sektörü son beş yılda global lastik pazarının üzerinde bir performans göstererek yaklaşık yüzde 28 büyüdü. Bununla beraber, bu sene pazarda bir miktar daralma kaydedildi. Benzer bir şekilde kış lastiği pazarının bir doygunluğa ulaştığını ve 2016 yılı için hafif ticari araç lastiklerinde bir miktar daha büyüme potansiyeli olduğunu gözlemlesek de toplam kış lastiği pazarında agresif bir büyüme olmayacağını öngörüyoruz."

"Lastik pazarı hem global anlamda hem de Türkiye’de başarılı bir seyir izliyor"

Brisa Tüketici Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Korhan Korel de kış lastiği pazarını etkileyen önemli bir noktanın trafikte kış lastik kontrolünün yapılması olduğunu belirterek, ”Kış lastikleri pazarında, 2016 yılı başında kış koşullarının devam etmesine bağlı olarak bir hareketlenme olmuş olsa da önceki yıllara kıyasla bir doygunluk olduğunu gözlemliyoruz. Kış lastikleri pazarı segmentlere göre farklılıklar gösterse de toplamda geçen yılla aynı adetlerde satış seyredeceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Michelin Türkiye Genel Müdürü Manuel Montana ise yasal düzenlemelerin ve kamunun rolünün sektöre önemli bir ivme kazandırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Lastik pazarı hem global anlamda hem de Türkiye’de başarılı bir seyir izliyor. Finansal sonuçlarda da bu etkiyi görüyoruz. Kış lastiklerinde ise sezon henüz yeni açılıyor. 2016 yılında sektörün tatmin edici oranda büyüyeceğini söyleyebiliriz."

Bu konularda ilginizi çekebilir