10 °C

Konutların yarısından fazlası depreme karşı sigortasız

Türkiye'deki konutların yüzde 44'ünde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. En yüksek sigortalılık oranı Marmara Bölgesi’nde yakalanırken, sigortalı konut oranı yüzde 54'ü bulan İstanbul sigortalı konut sayısında da ilk sırada.

Konutların yarısından fazlası depreme karşı sigortasız

Deprem kuşağında olan ve geçmişte depremin yıkıcı etkilerinin acısını derinden yaşayan Türkiye'de 10 konuttan sadece 4'ünde zorunlu deprem sigortası bulunuyor.

Türkiye genelinde her yıl 1-7 Mart'taki Deprem Haftası etkinliklerinde, bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilirken, zorunlu deprem sigortası bulunan konut sayısının yeterli düzeyde olmadığı belirtiliyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) verilerinden derlediği verilere göre, Türkiye'deki konutlarda zorunlu deprem sigortalılık oranı yüzde 44 seviyesinde bulunuyor.

Sigortalı konutların bölgelere göre dağılımına bakıldığında en yüksek sigortalılık oranının yüzde 54 ile Marmara Bölgesi'nde olduğu görülüyor. Bunu yüzde 43 ile İç Anadolu Bölgesi, yüzde 41 ile Ege Bölgesi, yüzde 37 ile Akdeniz Bölgesi, yüzde 36 ile Karadeniz Bölgesi, yüzde 33 ile de Doğu Anadolu Bölgesi izliyor. En düşük sigortalılık oranı ise yüzde 31 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde.

Marmara Bölgesi’nde sigortalı konut oranı yüzde 54'ü bulan İstanbul, sigortalı konut sayısında da ilk sırada yer alıyor. Bölgede sigortalı konut sayısında İstanbul’u, Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ takip ediyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, sigortalı konut sayısında Malatya, Elazığ, Erzurum ve Van ilk dört sırayı paylaşıyor.

Sigortalılık oranı Düzce'de yüzde 80, Bolu'da yüzde 74, Yalova'da yüzde 72, Tekirdağ'da yüzde 67, Sakarya'da yüzde 66, Çanakkale'de yüzde 59, Bingöl'de yüzde 56, Erzincan ve Kocaeli'nde yüzde 55 seviyesinde bulunuyor.

'Bugüne kadar 173 milyon lira ödeme yapıldı'

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğuna işaret ederek, depremin yaratacağı yıkıcı etkilerin önlenebileceğini söyledi.

Türkiye'deki en yıkıcı depremlerden 17 Ağustos depreminin yaşandığı 1999 yılında yalnızca 500 bin civarında deprem teminatlı konut bulunduğunu anlatan Kayacı, bugün itibarıyla Türkiye'deki her 10 evden 4'ünün depreme karşı sigortalı olduğunu kaydetti. Zorunlu deprem sigortasında Türkiye'nin yeterli seviyede bulunmadığına işaret eden Kayacı, nihai hedeflerinin Türkiye’deki tüm konutların depreme karşı sigortalanması olduğunu vurguladı.

Halihazırda yürürlükteki poliçe adedinin 7,8 milyona yaklaştığını belirten Kayacı, DASK olarak sigortalılık oranlarının artması adına toplumun farklı kesimlerine yönelik, çok çeşitli mecraları kullanarak, hem ulusal hem de yerel ölçekte pek çok bilinçlendirme ve tanıtım projesini hayata geçirdiklerini ve geçirmeye de devam ettiklerini söyledi.

DASK'ın kurulduğu günden itibaren 22 bin 151 dosya için yaklaşık 173 milyon lira ödeme yapıldığına dikkati çeken Kayacı, "Van depreminde hasar gören sigortalı ev sahiplerine toplam 122 milyon liralık ödeme yapılmıştır. Eğer tüm konutlar sigortalı olsaydı ödenecek toplam sigorta tazminatı çok daha yüksek olurdu. Bu bakımdan, sigorta alışkanlığının yaygınlaşması, maddi kayıpların hızlı ve doğru bir şekilde telafi edilmesi bakımından vazgeçilmez bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.