9 °C

'Bizim Çiftlik' için yer tahsisi bekleniyor

İneklerin tek merkezde toplanarak süt üretim maliyetinin düşürülmesi amacıyla hazırlanan Bizim Çiftlik Projesi'nin hayata geçmesi için, mera vasfını yitirmiş alanların Tire Süt Kooperatifine tahsis edilmesi bekleniyor.

'Bizim Çiftlik' için yer tahsisi bekleniyor

Tire Süt Kooperatifince, ilçedeki süt ineklerinin tek merkezde toplanarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve daha sağlıklı koşullar yaratılması amacıyla hazırlanan "Bizim Çiftlik Projesi"nin hayata geçirilebilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının mera vasfını yitirmiş bazı alanları kooperatife tahsis etmesi bekleniyor.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, günlük ortalama 2 bin tona yakın sütün üretildiği Tire'de ineklerin tek merkezde toplanarak sağlıksız hayvancılık şartlarının ortadan kaldırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi için 4 yıl önce "Bizim Çiftlik" adıyla bir proje hazırladıklarını söyledi.

Eskiyörük, "Proje kapsamında yapılacak entegre tesiste hayvanlar için barınak, sağımhane, revir ve doğum odasının yanı sıra laboratuvar, idari bina, eğitim salonları, dezenfeksiyon çukurları, yürüyüş yolları, biyogaz tesisi ile seralar bulunacak." dedi.

"Köylerimiz pırıl pırıl olacak"

Eskiyörük, Türkiye'de büyükbaş süt hayvancılığının yüzde 70'inin 1-9 hayvan sayısına sahip küçük aile işletmelerinde yapıldığını da ifade ederek, "Bunların kendi başlarına sürdürülebilirliği sağlamaları çok zor. Bizim Çiftlik Projesi'nde bir anlamda 'ineklerin TOKİ'sini' oluşturduk. Üretimi köyün dışına çıkararak köylerimizi pırıl pırıl yapacağız. Organize hayvancılıkla seralar yapıp, hayvanların dışkılarından enerji üreterek köye ayrıca gelir sağlayacağız." diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.