17 °C

Çiftçilere sahte gübre uyarısı

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bostancı, "Sahte gübreciler büyük markaların çuvallarını taklit ederek içine gübre olmayan kireç, beyaz toprak gibi maddeler doldurarak büyük vurgun yapıyorlar" dedi

Çiftçilere sahte gübre uyarısı

ANKARA - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Namık Bostancı, ekim sezonu öncesi sahte gübre konusunda çiftçileri uyardı. 

Bostancı, yazılı açıklamasında, her ekim sezonu öncesi farklı bir bölgeyi hedef seçen sahte gübrecilerin büyük markaların çuvallarını taklit ederek bu çuvalların içine gübreye benzeyen ancak gübre olmayan kireç ve beyaz toprak gibi maddeler doldurarak sattıklarını belirtti. 

"Gübre ihtiyaçlarını endişe duymadan tarım kredi kooperatiflerinden karşılayabilirler"

Sahte gübre satanları "vatan haini" olarak gördüğünü ifade eden Bostancı, şunları kaydetti: 

"Hem çiftçimizi kandırarak paralarını alıyorlar hem de tarımsal üretime önemli zarar veriyorlar. Sahte gübreyi tarlasına atan çiftçimiz normal gübre kullandığını zannediyor ve sezon bitiminde tarlasından verim alamıyor. Hem kendisi hem de ülke ekonomisi zarar görüyor. Buradan çiftçilerimize çağrıda bulunuyorum. Çiftçilerimiz gübre ihtiyaçlarını endişe duymadan tarım kredi kooperatiflerinden karşılayabilirler." 

Tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50'ye yakın katkısı olduğunu belirten Bostancı, çiftçilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için kaliteli gübre kullanmaları gerektiğini ifade etti.