7 °C

Türkiye'de helal kesim sertifikasına gerek yok

Türkiye'de helal kesim sertifikasına gerek yok

SAKARYA - Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Türkiye gibi yüzde 100'e yakını Müslüman bir ülkede helal kesim sertifikası son derece gereksiz. Bütün kesimler zaten İslami usullere göre yapılıyor" dedi.

Tunç, ürünlerini ihraç etmeyen firmaların helal kesim sertifikasının bulunmadığını belirterek, Et ve Süt Kurumunun da bu sertifikaya sahip olmadığını söyledi.
Yurt dışında helal et konusunda kötü gelişmelerin yaşandığını ifade eden Tunç, bunun helal ürün satışına zarar vermek amacıyla yapıldığını kaydetti.
Türkiye'de helal kesim sertifikasının firmaların yurt dışına ihracat yapabilmesi için verildiğine dikkati çeken Tunç, bazı firmaların bu sertifikayı yurt içi satışlarda da kullandığını anlattı.
Tunç, helal kesim sertifikasıyla ülke içinde satış yapılmasının yanlış bir durum olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde helal et sertifikasıyla satış yapmak dini istismar etmektir. Burada belli başlı 15 firma helal kesim sertifikasını almış durumda. Bu firmalar yurt dışına ihraç noktasında sertifika almalı. Fakat ülke içinde sattıkları ürünlere bu sertifikaları yapıştırmaları yanlış" diye konuştu.
Türkiye'nin yurt dışına kırmızı et ihraç etmediğine işaret eden Tunç, bu nedenle firmaların helal kesim sertifikası almasına gerek olmadığını dile getirdi.
Helal kesim sertifikasıyla haksız bir kazancın söz konusu olduğunu savunan Tunç, "Ülkemizde mezbaha sayısı 500 civarında ama helal sertifikası alanların sayısı 20 civarında. Türkiye gibi yüzde 100'e yakını Müslüman bir ülkede helal kesim sertifikası son derece gereksiz. Bütün kesimler zaten İslami usullere göre yapılıyor" ifadesini kullandı.

"Sertifika olunca fiyat artıyor"

Helal kesim sertifikasının, daha fazla ve yüksek fiyatta ürün satabilmek için kullandığını öne süren Tunç, ''Bütün mezbahalarda helal kesim yapılıyor zaten. Et ve Süt Kurumunun bile helal sertifikası yok çünkü ihtiyaç yok. Bu, önemli bir durum olsa ilk olarak devlet kuruluşu alırdı" şeklinde konuştu.
Tunç, vatandaşların helal et sertifikası olan ürünleri tercih ettiğini ve firmaların da bu durumdan faydalandığına işaret ederek, şöyle devam etti:
"Bu uygulama, ihracat adına yapılan bir uygulama. Türkiye'de böyle bir sertifikaya gerek yok. İnsanlarımızın çoğunluğu helal kesim sertifikalı ürünlere daha fazla ilgi gösteriyor. Burada haksız bir kazanç söz konusu. Burada amaç, helal et yedirmekten çok daha fazla ürün satmaktır. Halkımızın bu noktada duyarlı olması gerekiyor."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap