Teknoloji girişimlerinde yatırım artıyor

Firmaların teknoloji girişimlerine yatırım yapılmaya başladığını belirten 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu,Türkiye merkezli birçok holdingin de bu faaliyetlere hız verdiğini ifade etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye ve yakın çevresindeki girişimcilik ve yatırım ortamına yönelik değerlendirmelerde bulunan 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, artık sadece girişim sermayesi fonlarının değil, holdingler ve büyük şirketlerin de teknoloji girişimlerine yatırım yapmaya başladığını söyledi.

İş dünyasının devlerinin bu şekilde inovasyon ekosisteminin bir parçası olduklarını ifade eden Şirinoğlu, "Ortadoğu'nun en büyük e-ticaret platformu olan Dubai merkezli Souq.com'un Amazon tarafından 650 milyon dolara satın alınması, bu gelişmenin çarpıcı bir örneği" dedi.

İnovasyon ekosistemine katkıda bulunmak için Suudi Arabistan'ın da harekete geçtiğini söyleyen Şirinoğlu, "Devlet, bu doğrultuda bölgesel fonlara ve gelişmekte olan girişimlere direkt yatırım yapabilmek için 1,1 milyar dolarlık bir fonların fonu oluşturdu. Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve İsrail'de çeşitli teknoloji girişimlerinin milyar dolarlık satışlarının ardından, Avrupa Birliği de 1,6 milyar dolar tutarında bir fonların fonu oluşumuna hız verdi" diye konuştu.

Holdingler 292 girişime yatırım yaptı

Şirinoğlu'nun verdiği bilgilere göre son bir yıl içinde Avrupa'da finansmanını holdinglerin sağladığı 292 yatırım gerçekleşti. Bölgede kurumsal girişim sermayesi (Corporate Venture Capital) girişimlerinin en aktif olduğu ülkeler Fransa, İngiltere ve Almanya olarak sıralanırken, reel sektörden birçok holding, teknoloji ve fon yatırımlarında en aktif şirketler konumunda bulunuyor.

İş dünyasının teknoloji girişimleri artacak

Avrupa ve Ortadoğu'daki benzer gelişmelerin Türkiye'de de yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Şirinoğlu, "Türkiye'de de finans, sigorta ve inşaat gibi farklı sektörlerden holdinglerin ve şirketlerin günden güne artan bir ilgi ile inovasyon ekosisteminin bir parçası olmaya hazırlandıklarını görüyoruz. Ülkemizden çıkan girişimlerinin sadece yerel pazarlar yerine uluslararası pazarlara da odaklanması ilgiyi artıran önemli bir etken. İş dünyasının teknoloji girişimlerine olan bu ilgisinin ülkemizde de artarak devam edeceği düşüncesindeyiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir