Akın: 600 milyon dolar otelleri doldurur

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, '500-600 milyon dolarlık bütçe ile çok büyük bir tanıtım atağı sağlanabilir. Bu otelleri doldurur' dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, güvenlik kaygıları ve Rusya ile yaşanan problemler nedeniyle turizmde yaşanan sorunların aşılması için kamunun 500-600 milyon dolarlık bir tanıtım ve lobi fonu oluşturmasını önerdi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akın, turizmde yeni pazarlar yaratmak için ciddi bir bütçe ayrılıp pazarlama yapılması gerektiğini belirterek, Türkiye'yi daha önce ziyaret etmemiş insanların da çekilmesi gerektiğini kaydetti.

"Bizim her yere bağlantımız, insan kaynağımız var. Tek eksiğimiz şu anda sermaye" diyen Akın, şunları kaydetti:

"Eğer turizmdeki son gelişmeler 10-12 milyar dolarlık kayıp yaratacaksa kamu tarafından bunun yüzde 5-10'u kadarlık bir tutar tanıtım, pazarlama ve yeni ziyaretçiler bulmak için dizayn edilecek bir programa ayrılsa bu sorunu aşabiliriz. Bu krizi aşacak enerjiyi göstermemiz lazım."

İstanbul ve Ankara'da yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırılarının yarattığı güvenlik kaygıları ve Rusya ile Suriye konusunda yaşanan görüş ayrılığına bağlı olarak Türkiye'nin bu sene milyonlarca turist kaybı yaşayabileceği belirtilirken; bu durumun ekonomiye milyarlarca dolara mal olabileceği öngörülüyor.

Hükümet, sektördeki sorunların çözümü için 255 milyon TL'lik hibe desteği, 288 milyon TL'lik ödemeye kolaylığının da aralarında yer aldığı bir dizi teşvik açıklamıştı.

Akın şöyle devam etti:

"Türkiye son dönemdeki terör olaylarının üstesinden gelebilir... Bunun da propagandasına ihtiyacımız var. 500-600 milyon dolarlık bir tanıtım bütçesi ile çok büyük bir tanıtım atağı sağlanabilir. Bu otelleri doldurur. Benim aldığın rakamlar şu anda mevcut turizm otellerimizin yüzde 70'ini kaybetmekle karşı karşıyayız, bu yaz için doluluk anlamında."

Akın, gelen rakamlara bakıldığında Atatürk Havalimanındaki yolcu sayısındaki azalışı da "Atatürk Havalimanı'ndaki durum bu kadar vahim değil" şeklinde değerlendirdi.