5 °C

Turizmciler taleplerini iletti

Rusya krizi sonrası endişe tedirgin olan turizmciler, taleplerini, Kültür ve Turizm Bakanı Ünal'a iletti

Turizmciler taleplerini iletti

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın turizm sektörünün temsilcileriyle Antalya özelinde gerçekleştirilen turizm zirvesi yaklaşık 2.5 saat sürdü. Toplantı sonrasında Bakan Ünal, turizm sektörü temsilcilerinin Rusya pazarı nedeniyle yaşanan soruna ilişkin taleplerini aldı ve Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısında bu talepleri sunacağını açıkladı. 

Öncelikle olarak Rusya'ya ait bir uçağın Suriye sınırında angajman kuralları gereği düşürülmesi sonrası başlayan süreçte 24 Kasım'dan itibaren sektör temsilcileriyle düzenli görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Bakan Mahir Ünal, 25 Kasım'da bakanlıkta oluşturulan kriz masası üzerinde konuyu yakından takip ettiklerini açıkladı. 

'Çözüm önerileri ve beklentilerini konuştuk'

Sadece turizm değil enerji, gümrük ticareti, tarım gibi birçok alanda bu sürecin doğru yönetilmesi için hükümetin çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Ünal, “Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çalışmalarımızın bu aşamasında, bu süreçten en çok etkilenen şehrimiz ve turizmin başkenti Antalya'nın ve Antalya'daki sektör temsilcilerinin bu süreçten etkilenmemeleri yönünde yaptığımız çalışmalara ilişkin sektör temsilcileriyle biraraya geldik. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda daha çok sektör temsilcilerinin sorunları, çözüm önerileri ve beklentilerini konuştuk" dedi. 

Sorunlar 3 ana başlıkta toplandı

Sektör temsilcileri tarafından gündeme getirilen konuların üç ana başlıkta toplandığını belirten Bakan Ünal, bunları şöyle açıkladı:

“Tanıtım, pazarlama ve halkla ilişkilere ilişkin sorunlar. Havayolu taşımacılığına ilişkin imkan ve kolaylıklar. Turizm destinasyonlarının yönetimi ve mevzuat düzenlemeleri. Bu üç ana başlıkta görüşmelerimizi yaptık ve kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması gerektiği konusunda fikir alıverişinde bulunduk."

'Turizm sorunları öncelikli'

2015'de sağlanan yakıt desteğinin devamına ilişkin daha önce bir açıklama yaptıklarını hatırlatan Bakan Ünal, yakıt desteğinin kapsamının genişletilmesi yönünde 2016 Ocak- Mart dönemini kapsayacak şekilde bir çalışmalarının olacağını dile getirdi. Sektör temsilcilerinin hem destek hem de sorunların çözümüne ilişkin öneri ve talepleri olduğunu belirten Ünal, “Biz bu talepleri Pazartesi günü Bakanlar Kurulu gündeminde ele alacağız ve daha sonra da Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşeceğiz. Tabi hızlı bir şekilde, öncelikle hızlı ve acil şekilde sektör temsilcilerinin ele alınması gereken bazı sorunları var. Onların çözümüne ilişkin hareket içinde olacağız" dedi. 

Bugün artık 35 milyar dolarla yaklaşan turizm sektörü hacminin kıymetli olduğunu da kaydeden Mahir Ünal, turizm altyapımızın tüm dünyada örnek gösterildiğini ve diğer ülkelerden incelemeye gelen sektör temsilcileri olduğunu ve o yüzden sektörün sorunlarını öncelikli gördüklerini kaydetti.

'Gerekenler yapılacak'

Rusya pazarında son 1,5 yıldır devam eden bir daralmanın zaten sözkonusu olduğuna da değinen Bakan Ünal, Rusya'nın kendi içine kapanmadan ve daralmadan dolayı yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı, turizm pazarında bir daralma yaşandığını ve sektörün daha fazla etkilenmemesi için gerekenleri yapacaklarını ifade etti. 

Telafi edici tedbirlerden daha önemli olanın yapısal tedbirler olduğunu da kaydeden Ünal, “Bununla ilgili de önümüzdeki süreçte sadece Antalya özelinde değil tüm Türkiye genelini kapsayacak şekilde hem 2007'de hazırlanmış olan strateji vizyon belgesini güncellemek ve yenilemek hem de yapısal tedbirleri konuşmak için sektör temsilcileriyle tekrar biraraya geleceğiz" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.