7 °C

Fitch: Türk Telekom'un notuna OTAŞ'ın etkisi yok

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Telekom'un kredi notuna şirketin ana hissedarı OTAŞ'ın yaşadığı zorlukların bir etkisi olmadığını belirtti.

Fitch: Türk Telekom'un notuna OTAŞ'ın etkisi yok

Türk Telekom'u negatif görünüm ve BBB- kredi notu ile derecelendiren Fitch Ratings''in dün yayımladığı raporda, OTAŞ'a Türk Telekom'dan temettü ödemeleri dışında bir nakit akışı olmadığını ve Türk Telekom'un varlıklarının OTAŞ'ın mali zorluklarından çeşitli mekanizmalarla korunduğunu belirtti.

Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom'un yüzde 55'ini Türkiye'de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı bir şirket üzerinden satın aldı. Oger, satın almanın 4.75 milyar dolar tutarındaki finansmanını OTAŞ üzerinden sağladı. Kredinin geri ödemelerini kaçıran OTAŞ'ın Türk Telekom hisselerine alıcı bulmak için kreditör bankalar görüşme yürütüyor.

Türk Telekom'un borçlanma sözleşmelerinde OTAŞ'ın temerrüte düşmesi halinde şirketin de temerrüte düşmesini gerektirecek "çapraz temerrüt" şartı olmadığına dikkat çeken Fitch, "OTAŞ'ın yüzde 55 hissesinin üçüncü bir tarafa satışı koruma mekanizmaları yerinde durduğu sürece Türk Telekom'un kredi notunu etkilemez" dedi.

Raporda ayrıca OTAŞ'ın borçlarında temerrüte düşmesi halinde hükümetin Türk Telekom yönetim kuruluna üye atama hakkı olduğuna dikkat çekerek, bu atamaların geçici olacağını öngördüğünü belirtti.

Türk Telekom'un uluslararası piyasalarda işlem gören 2014 yılında ihraç ettiği 500 milyon doları beş yıl vadeli, 500 milyon doları 10 yıl vadeli olmak üzere iki eurobondu bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.