7 °C

Alptekin ve Yanıt'a kötü haber

Milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt'ın doping nedeniyle madalyalarının ellerinden alınabileceği bildirildi.

Alptekin ve Yanıt'a kötü haber

LONDON - Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sözcüsü Nick Davies, bayanlar 1500 metrede olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır Alptekin ile bayanlar 60 metre engellide Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt'ın biyolojik pasaportuna göre kanlarında anormal değerler bulunduğunu belirtti. Davies, kan değerlerinde sapmalar bulunan atletlerin, doping suçuyla karşı karşıya kalabileceklerini bildirdi.

Her iki davanın da Türkiye Atletizm Federasyonu'na (TAF) bildirildiğini ifade eden IAAF sözcüsü, yasal prosedür devam edene kadar iki atletin de geçici olarak yarışlardan men edildiğini, suçlu bulundukları takdirde ikisinin de madalyalarının ellerinden alınacağını kaydetti.

Daha önce doping nedeniyle 2 yıl pistlerden men edilen Alptekin, bu defa da suçlu bulunursa ömür boyu men cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. Alptekin'in madalyası elinden alınırsa, olimpiyat ikincisi milli atlet Gamze Bulut altın madalyanın sahibi olacak. Bahreynli Meryem Yusuf Cemal ikinci, Rus Tatyana Tomashova ise üçüncü sıraya yükselecek.

Bayanlar 100 metre engellide Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt ise suçlu bulunduğu takdirde, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 60 metre engellide kazandığı altın madalyasını iade edecek ve 2 yıl men cezasıyla karşı karşıya kalacak. Yanıt'ın madalyasını iade etmesi durumunda ise Belarus atlet Alina Talay altın, İtalyan Veronica Borsi gümüş, İrlandalı Derval Orourke ise bronz madalyaya yükselecek.

Nevin Yanıt, 2012 Londra Olimpiyatları'nda 100 metre engelliyi 5. sırada tamamlamıştı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap