7 °C

Çakır tarihi göreve hazır

Türk hakem Cüneyt Çakır, bu akşam oynanacak Hollanda-Arjantin Dünya Kupası yarı final maçında görev alacak

Çakır tarihi göreve hazır

İSTANBUL - Dünya Kupası'ndaki başarılı çizgisini sürdüren Cüneyt Çakır bu akşam kariyerinin en önemli maçına çıkacak. 2014 FIFA Dünya Kupası yarı finalinde Hollanda ile Arjantin arasındaki karşılaşmada düdük çalacak olan Çakır'ın yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak. 

Tüm dünyanın kilitleneceği dev karşılaşma bu gece Sao Paulo'da saat 23.00'te oynanacak.  Kritik maç, Çakır'ın 2001 yılında başlayan profesyonel hakemlik kariyerinde şu ana kadarki en üst nokta olacak. Çakır, 2012 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2012) yönettiği yarı finalin ardından milli takım müsabakaları seviyesinde ilk kez Dünya Kupası yarı finalinde maç yönetecek. Daha önce FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda final yöneten Çakır, EURO 2012'nin yanı sıra FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finaller yönetmiş, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde dördüncü hakemlik yapmıştı. 

Cüneyt Çakır ayrıca Doğan Babacan'ın 1974'teki katılımından 40 yıl sonra FIFA Dünya Kupası'nda maç yöneten ilk Türk hakem olmuştu. 

Bakan Kılıç, Çakır'a başarılar diledi 

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, FIFA Dünya Kupası'nda bugün Hollanda ile Arjantin arasında oynanacak yarı final maçını yönetecek Cüneyt Çakır'ı telefonla arayarak başarı dileklerini iletti.

Bakan Kılıç, telefon konuşmasında, yarı final karşılaşmasının heyecanını şimdiden yaşadığını belirterek, "Yöneteceğiniz yarı final maçı sadece bir futbol müsabakası olmasının çok ötesinde anlamlar taşıyor. FIFA tarafından dünyanın en önemli futbol organizasyonunda yarı final mücadelesinde ülkemizden bir ismin görevlendirilmesi sadece spor camiamız için değil 77 milyon vatandaşımız için büyük bir mutluluk ve onur kaynağıdır" diye konuştu. 

Çakır ve yardımcıları Bahattin Duran ile Tarık Ongun'u tebrik eden Kılıç, "Sizin gibi spor insanlarının bu ülkenin sportif mirasına katkılar sağlamasının yanı sıra genç kardeşlerimiz ve çocuklarımız için de çok önemli bir rol model olduğunuzu bilmenizi isterim. Bugün oynanacak dev mücadelede hepimizin duaları sizinle. Her düdüğünüz doğru, şansınız bol, başarılarınız daim olsun" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.