19 °C

Dünya Kupası heyecanı yarın başlıyor

2014 FIFA Dünya Kupası, evsahibi Brezilya ile Hırvatistan arasında yarın yapılacak açılış maçıyla başlayacak

Dünya Kupası heyecanı yarın başlıyor

İSTANBUL - 2014 FIFA Dünya Kupası, evsahibi Brezilya ile Hırvatistan arasında yarın yapılacak açılış maçıyla başlayacak.

Sao Paulo'daki Arena Corinthias'da oynanacak A Grubu karşılaşması TSİ 23.00'de başlayacak. Açılış maçını Japon hakem Yuichi Nishimura yönetecek. 42 yaşındaki Nishimura'nın yardımcılıklarını Toru Sagara ve Toshiyuki Nagi yapacak. İranlı hakem Alireza Faghani ise 4. hakem olarak görev alacak.

Asya Futbol Federasyonu tarafından 2012'de yılın hakemi seçilen Nishimura, 2010 Dünya Kupası'nda da düdük çaldı. Güney Afrika'da 4 maçta görev alan Nishimura'nın yönettiği Hollanda-Brezilya çeyrek final maçını "Portakallar" 2-1 kazandı. Nishimura, Shizuo Takada (1986, 1990) ve Toru Kamikawa'nın (2002, 2006) ardından 2 Dünya Kupası'nda görev yapan 3. Japon hakem oldu.

A Grubu'nun diğer maçında ise Meksika ile Kamerun, 13 Haziran Cuma günü Natal'daki das Dunas Stadı'nda karşılaşacak.

Final maçı 13 Temmuz'da

Toplam 32 takımın katıldığı Dünya Kupası, 13 Temmuz Pazar günü Rio de Janeiro'da oynanacak final maçıyla sona erecek.

64 maça sahne olacak şampiyonada 8 grupta 4'er takım mücadele edecek. Toplam 12 kentte düzenlenecek kupada ilk tur gruplarında 48 maç oynanacak.

Brezilya ile saat farkı nedeniyle turnuvada Türk futbolseverlerin en geç izleyeceği maç Fildişi Sahili ile Japonya arasındaki karşılaşma olacak. 15 Haziran'da Recife kentinde yapılacak karşılaşmanın başlama saati TSİ 04.00. Kupada grup maçları 26 Haziran Perşembe günü tamamlanacak. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar 2. tura yükselecek

2. tur 28 Haziran'da başlıyor

Toplam 16 takımın mücadele edeceği 2. tur maçları tek maç eliminasyon sistemine göre oynanacak.

İkinci tur karşılaşmaları 28, 29, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacak. A-B, C-D, E-F ve G-H grupları, birbirlerinin ilk iki sırasında yer alan takımlarıyla çapraz eşleşecek. 

Rakiplerini eleyen takımlar 4 ve 5 Temmuz'da çeyrek final maçlarına çıkacak. 8 ve 9 Temmuz'da oynanacak yarı final maçlarının ardından üçüncülük maçı 12 Temmuz'da Brasilia'da, final ise 13 Temmuz'da Rio de Janeiro'da yapılacak.

Grup maçlarının fikstürü

Dünya Kupası'nda 8 grupta yapılacak 48 maçın programı şöyle:

A Grubu:

Maç no    Tarih    Saat (TSİ)    Yer          
1    12 Haziran    23.00    Sao Paulo     Brezilya    Hırvatistan
2    13 Haziran    19.00    Natal     Meksika    Kamerun
17    17 Haziran    22.00    Fortaleza     Brezilya    Meksika
18    19 Haziran    01.00    Manaus     Kamerun    Hırvatistan
33    23 Haziran    23.00    Brasilia     Kamerun    Brezilya
34    23 Haziran    23.00    Recife     Hırvatistan    Meksika

B Grubu

3    13 Haziran    22.00    Salvador    İspanya    Hollanda
4    14 Haziran    01.00    Cuiaba     Şili    Avustralya
19    18 Haziran    22.00    Rio De Janeiro     İspanya    Şili
20    18 Haziran    19.00    Porto Alegre     Avustralya    Hollanda
35    23 Haziran    19.00    Curitiba     Avustralya    İspanya
36    23 Haziran    19.00    Sao Paulo     Hollanda    Şili

C Grubu

5    14 Haziran    19.00    Belo Horizonte     Kolombiya    Yunanistan
6    15 Haziran    04.00    Recife     Fildişi Sahili    Japonya
21    19 Haziran    19.00    Brasilia     Kolombiya    Fildişi Sahili
22    20 Haziran    01.00    Natal     Japonya    Yunanistan
37    24 Haziran    23.00    Cuiaba     Japonya    Kolombiya
38    24 Haziran    23.00    Fortaleza     Yunanistan    Fildişi Sahili

D Grubu

7    14 Haziran    22.00    Fortaleza     Uruguay    Kosta Rika
8    15 Haziran    01.00    Manaus     İngiltere    İtalya
23    19 Haziran    22.00    Sao Paulo     Uruguay    İngiltere
24    20 Haziran    19.00    Recife     İtalya    Kosta Rika
39    24 Haziran    19.00    Natal     İtalya    Uruguay
40    24 Haziran    19.00    Belo Horizonte     Kosta Rika    İngiltere

E Grubu

9    15 Haziran    19.00    Brasilia     İsviçre    Ekvador
10    15 Haziran    22.00    Porto Alegre     Fransa    Honduras
25    20 Haziran    22.00    Salvador    İsviçre    Fransa
26    21 Haziran    01.00    Curitiba     Honduras    Ekvador
41    25 Haziran     23.00    Manaus     Honduras    İsviçre
42    25 Haziran    23.00    Rio De Janeiro     Ekvador    Fransa

F Grubu

11    16 Haziran    01.00    Rio De Janeiro     Arjantin    Bosna Hersek
12    16 Haziran    22.00    Curitiba     İran    Nijerya
27    21 Haziran     19.00    Belo Horizonte     Arjantin    İran
28    22 Haziran    01.00    Cuiaba     Nijerya    Bosna Hersek
43    25 Haziran    19.00    Porto Alegre     Nijerya    Arjantin
44    25 Haziran    19.00    Salvador    Bosna Hersek    İran

G Grubu

13    16 Haziran    19.00    Salvador    Almanya    Portekiz
14    17 Haziran    01.00    Natal     Gana    ABD
29    21 Haziran    22.00    Fortaleza     Almanya    Gana
30    23 Haziran    01.00    Manaus     ABD    Portekiz
45    26 Haziran    19.00    Recife     ABD    Almanya
46    26 Haziran    19.00    Brasilia     Portekiz    Gana
H Grubu
15    17 Haziran    19.00    Belo Horizonte     Belçika    Cezayir
16    18 Haziran     01.00    Cuiaba     Rusya    Güney Kore
31    22 Haziran    19.00    Rio De Janeiro     Belçika    Rusya
32    22 Haziran    22.00    Porto Alegre     Güney Kore    Cezayir
47    26 Haziran    23.00    Sao Paulo     Güney Kore    Belçika
48    26 Haziran    23.00    Curitiba     Cezayir    Rusya

Son 16 turu

Son 16 turuna gruplarını ilk iki sırada tamamlayan ekipler çıkacak ve çapraz olarak eşleşecek.

Bu turdaki maç programı ise şöyle:

49    28 Haziran    19.00    Belo Horizonte    A Grubu 1    B Grubu 2
50    28 Haziran    23.00    Rio De Janeiro    C Grubu 1    D Grubu 2
51    29 Haziran    19.00    Fortaleza    B Grubu 1    A Grubu 2
52    29 Haziran    23.00    Recife    D Grubu 1     C Grubu 2
53    30 Haziran    19.00    Brasilia    E Grubu 1    F Grubu 2
54    30 Haziran    23.00    Porto Alegre    G Grubu 1    H Grubu 2
55    1 Temmuz    19.00    Sao Paulo    F Grubu 1    E Grubu 2
56    1 Temmuz     23.00    Salvador    H Grubu 1    G Grubu 2 
 

Çeyrek final maçları

Son 16'da rakiplerini yenerek tur atlayan 8 takım çeyrek finalde karşı karşıya gelecek.

Çeyrek final maçlarının programı şöyle:

57    4 Temmuz    23.00    Fortaleza    49. maçın galibi    50. maçın galibi
58    4 Temmuz    19.00    Rio De Janeiro    53. maçın galibi    54. maçın galibi
59    5 Temmuz    23.00    Salvador    51. maçın galibi    52. maçın galibi
60    5 Temmuz    19.00    Brasilia    55. maçın galibi    56. maçın galibi

Yarı final

Kupada yarı finalin programı da şöyle:

61    8 Temmuz    23.00    Belo Horizonte    57. maçın galibi    58. maçın galibi
62    9 Temmuz    23.00    Sao Paulo    59. maçın galibi    60. maçın galibi
Üçüncülük maçı ve final

Dünya Kupası'nda üçüncülük maçı ve finalin programı ise şöyle:

63    12 Temmuz    23.00    Brasilia    61. maçın kaybedeni    62. maçın kaybedeni
64    13 Temmuz    22.00    Rio De Janeiro    61. maçın kazananı    62. maçın kazananı

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.