'Hız kazanmak için yerel inovasyon şart'

GE Türkiye İnovasyon Merkezi İstanbul Teknopark’ta açıldı. Merkez, GE’nin dünya genelindeki sekizinci inovasyon merkezi. Bu da Türkiye’nin GE için önemini gösteriyor. GE Türkiye İnovasyon Başkanı Rostom, "Hedef yerel inovasyonu teşvik etmek diyor."

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Didem Eryar Ünlü

“Bir akşam bir endüstri şirketinin CEO’su olarak uykuya daldım, ertesi gün uyandığımda bir yazılım ve analitik şirketinin CEO’su olmuştum!” 

Bu sözler GE Başkanı ve CEO’su Jeffrey R. Immelt’e ait. Endüstri devrimini internet devrimi izledi. Bugün ise “Endüstriyel İnternet” devrimine tanıklık ediyoruz. GE bu dijital dönüşümü yaşayan şirketler arasında. GE’nin hedefi 2020 yılında dünyanın en büyük 10 yazılım şirketi içinde yer almak. 

General Electric, İstanbul Teknopark’ta GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin açtı. Bu merkez, GE’nin dünya genelindeki sekizinci inovasyon merkezi. Bu da Türkiye’nin GE için önemini gösteriyor. GE’nin Türkiye dışında, Çin, Kanada, Japonya, Almanya, Suudi Arabistan, BAE ve Güney Afrika’da inovasyon merkezleri bulunuyor. 

General Electric Türkiye İnovasyon Merkezi, yenilebilir enerji, akıllı şebekeler, LED, Sağlık ve Yaşam Bilimleri endüstrilerinde yerel inovasyonun gelişimine odaklanacak. 

İnovasyon merkezinin açılışında GE Orta Doğu Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Başkanı Rania Rostom ile konuşma fırsatımız oldu. Rostom, İnovasyon Merkezi’nin temel hedefl erini, “Ekosistem dahilinde yerel inovasyonu teşvik etmek, endüstrilerin karşılaştığı zorluklarının aşılmasına iş birlikleri yaparak yardımcı olmak ve müşterilerin üretimlerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunmak” olarak tanımlıyor. 

Rostom’un öncelikle dikkat çektiği konu inovasyonun yerelleşmesi. “Müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek, müşterilerle birlikte müşteriler için çözümler üretmek için yerel inovasyon çok önemli” diyen Rostom, “Türkiye İnovasyon Merkezi, müşteriler ve paydaşlarla birlikte endüstriyel bir kuluçka merkezi olarak hizmet verecek. Bunun yanı sıra, akademi ve kamu kurumları ile işbirlikleri geliştireceğiz. Teknoloji her zaman tek başına yeterli olmuyor. Bu yönde gerekli politikaların geliştirilmesi, finans ve iş modellerinin oluşturulması gerekiyor. Merkez, tüm GE iş kollarının arasında bilgi, teknoloji ve araçlara erişim sağlayan ve şirkete rekabet avantajı sunan GE Store’u da güçlendirecek. Biz, teknoloji, know-how açısından masaya getirebileceğimiz araçları geliştireceğiz” yorumlarını yapıyor. 

Tek başına inovasyon olmaz 

Rania Rostom’un altını çizdiği bir diğer konu da, Türkiye’nin çok yüksek bir girişimcilik potansiyeline sahip olduğu. Rostom’un yorumları şöyle: “Türkiye son derece dinamik bir ülke. Girişimcilik ekosistemi yüksek bir potansiyele sahip. Rekabette daha hızlı olmanı yolu ise, yerel inovasyon ekosisteminin desteklenmesinden geçiyor. Bu sayede herkes bu sürece katılabiliyor, işbirlikleri gelişiyor. Hiçbir şirket inovasyonu tek başına gerçekleştiremez.” 

Endüstriyel İnternet fiziksel ile duygusalın birleşimi 

Son 10 yılda Türkiye’deki elektrik tüketimi yüzde 78 arttı ve 2020 yılına kadar ülkenin enerji ihtiyacı her yıl yüzde 6 ile 8 arasında bir oranda artış gösterecek. 2014 yılında Türkiye’nin dışarıdan aldığı enerjinin maliyeti 50 milyar doları buldu. GE Türkiye İnovasyon Merkezi, Türkiye ekonomisinin gelişiminde aktif bir rol oynayacak ve konusunda uzman iş ortaklarıyla birlikte endüstrinin ihtiyacı olan yenilikçi çözümler üzerinde çalışacak. Bu girişimler, Türkiye’nin verimlilik hedefl erini yakalamasına ve Türkiye’nin etkili bir şekilde dijitalleşmesine de yardımcı olacak. 

Rania Rostom, endüstriyel internet ile şirketlerin gelecekte daha farklı şekilleneceğini, iş modellerinin değişeceğini, herşeyin birbiri ile bağlantılı hale geleceğini söylüyor. Rostom’a kulak verelim: “GE dijital bir endüstri şirketine dönüşüyor. Dünya genelinde 15 bin mühendisimiz var. Hedef 2020 yılında dünyanın en büyük 10 yazılım şirketi içinde yer almak. Makineler, veri ve insanların birbirine bağlandığı bir çağdayız. Analitik ve öngörülebilir bilgilere odağın artması ile büyüme ve verimlilik de artacak.”

Gama ile işbirliği

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde tam donanımlı bir GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, GE Garaj atölyesi; enerji, sağlık havacılık, su, petrol&gaz, ulaşım ve aydınlatma sektörleri hakkında Endüstriyel İnternet çözümleri ve Türkiye’deki potansiyel uygulama alanlarına dair bilgiler; akademik yayınlara erişim ve GE patent kitaplığı bulunuyor. GE Türkiye İnovasyon Merkezi açılışında, GAMA ve GE, GAMA’nın Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı ve Kırkağaç, Sares, Karadağ ve Gökres Rüzgar Santrallerinde pilot olarak GE’nin yazılım çözümlerini kullanması çerçevesinde bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında GE ve GAMA; operasyon, bakım, yakıt tüketimi, plansız duruş ve emisyon maliyetlerini azaltmak için operasyon ve bakım faaliyetlerini iyileştirme, ekipman verimliliği ve varlık yönetimi üzerine çalışmalar yürütecek.

'Türkiye ekonomisinin gelişiminde aktif bir rol oynayacak'

İnovasyon Merkezi açılışında GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un yorumları şöyle oldu: “GE olarak Türkiye’de 65 yıldan fazla süredir faaliyet gösteriyoruz ve inovasyonun gelişimini her zaman destekliyoruz. Yerel çözümler ile inovasyonu teşvik etmek için GE’nin küresel deneyiminden ve bilgi birikiminden faydalanan merkezin, Türkiye ekonomisinin gelişiminde aktif bir rol oynayacağına ve özellikle enerji, sağlık ve LED endüstrilerinde gelişmelere imza atacağına inanıyorum. Merkezde, öncelikli endüstrileri tanımlayarak ve iş birlikleri kurarak müşterilerimiz, üniversiteler, mühendisler, girişimciler ve öğrenciler ile çalışmalar gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu konularda ilginizi çekebilir