5 °C

ASO'dan "Organize Teknopark" önerisi

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Kaya, ileri teknoloji üretim için Organize Teknopark" adında teknoparkların kurulması gerektiğini söyledi

ASO'dan "Organize Teknopark" önerisi

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ahmet Kaya, ileri teknoloji üretimler yapılabilmesi için OSB'lerde "Organize Teknopark" adında teknoparkların kurulması gerektiğini ifade etti. 

Kaya, yazılı açıklamasında, teknoloji geliştirme bölgelerinde çeşitli buluşlar yapıldığını ancak bunların sanayi ayağı olmadığı için yapılan çalışmaların hayata geçirilemediğini savundu. 

"Teknolojiyi yerinde geliştirebilelim"

Üretim yapılabilmesi için teknoloji geliştirme bölgelerinin (TGB) organize sanayi bölgeleri içinde kurulması gerektiğini belirten Kaya, "Hatta isimleri 'Organize Teknopark' olarak değiştirilmelidir. Bu yeni bir fikir. TGB'lerdeki firmaların da OSB'lerdeki firmalar gibi üretim yapabilmesi gerekir ki teknolojiyi yerinde geliştirebilelim. İcat edilen teknolojiyi, sanayi ürününe çevirebilelim" değerlendirmesinde bulundu. 

Teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerin daha hızlı kalkındığına dikkati çeken Kaya, şu ifadeleri kullandı: 

"İçinde teknoparkların olduğu modern OSB'lere ihtiyacımız var"

"Bizde 2023 yılında dünyanın ilk on ekonomisi içerisine gireceksek teknoloji ağırlıklı ürünlere yönelmemiz gerekir. Devlet yetkililerimiz her zaman söylüyor. Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın kilogram fiyatı 2 dolar, Japonya'nın ki 150 dolar. Japonya, Çin, Amerika, Almanya gibi ülkeler teknolojik ürünler ile ihracatlarını bu rakamlara getiriyorlar. Bizim de bunu desteklememiz için teknolojik ağırlıklı, içinde teknoparkların olduğu modern OSB'lere ihtiyacımız var. Türkiye'de yeni nesil OSB'lerin teknoloji ağırlıklı üretim yapan, içinde teknoparkları ve eğitim tesisleri olan, personeline eğitim desteği verecek kapasiteye sahip OSB'ler olması gerekmektedir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.