10 °C

Bodrum'da "charter" yoğunluğu

Bodrum'da mart ayının sonu ile nisan ayının ilk yarısında İngiltere, Hollanda, Belçika ve Fransa'dan 49 charter uçak seferi yapıldı

Bodrum'da "charter" yoğunluğu

Yeşili, mavisi ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin gözde tatil merkezleri arasında yer alan Muğla'nın Bodrum ilçesinde "charter" (bir vasıtayı özel olarak kiralamak) yoğunluğu yaşanıyor.  

İlçe merkezinde yüzyıllardır dimdik ayakta duran Mausolos, Bodrum Kalesi, Myndos Kapısı ile Bodrum Antik Tiyatro gibi tarihi değerleri bulunan Bodrum'da turizm hareketliliği yavaş yavaş başladı. 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, 26 Mart'tan itibaren charter seferlerinin Milas-Bodrum Havalimanı'na gelmeye başladığını söyledi. 

Bodrum'da nisan ayı ile turizmde hareketliliğin yavaş yavaş başladığını belirten Gökbel, "2015 dünyada konjonktürel olarak belirsizliğin hakim olduğu, gelgitlerin yaşandığı bir yıl ama nisan ayıyla Bodrum'da tesislerimiz, sektörümüz her şeye rağmen, canlılık göstermeye başladı" dedi. 

Charter seferleriyle Bodrum'a turist yoğunluğu 

Gökbel, mart ayında Milas-Bodrum Havalimanı'na 17 charter uçak seferi yapıldığını bildirerek, bu seferlerle bin 535 yabancı turistin geldiğine dikkati çekti. 

Sezondan umutlu olduklarını dile getiren Gökbel, yabancı turist girişinde bu yılın ocak-mart ayları ile geçen yılın aynı ayları kıyaslandığında artış görüldüğünü kaydetti. 

Turizm sektöründe hizmet veren firmaların artık eksikliklerini konuşma anlamında gelişme gösterdiğine işaret eden Gökbel, şöyle devam etti: 

"Artık Bodrum'daki turizm sektörü temsilcileri 'eksiklerimiz, hatalarımız nedir' anlamında gelişme gösteriyor. Sektör paydaşları bu gerçekleri konuşmaya başladı. Sağlık hizmetlerindeki sorunlarımız konuşuluyor ve herkes yanlışını düzeltme yoluna gidiyor. Agresif para kazanma hırsını Bodrum kendi içinde düzeltme yolunda önemli adımlar atıyor. Bu, bizim için sevindirici." 

"Bodrum'da turizm bizim için bir sektör değil, yaşam biçimi" diyen Gökbel, deniz, kum ve güneşin ötesinde alternatif turizmin de ciddi anlamda yapıldığını, bunun olumlu gelişmelerden biri olduğunu vurguladı. 

Gökbel, Bodrum'un turistik tesislerini gezdirmek ve turizm alanında bilgi vermek üzere Muğla'dan bir grup öğrenciyi ilçede ağırlayacaklarını anlatarak, "Bir senedir Bodrum'u, yakın çevremizi kültürel, doğal sosyolojik anlamda tanımaya ağırlık verdik. Acentelerimizi bu bölgeleri gezdirip incelemeye davet ediyoruz. Muğla genelinden öğrencilerimizi Bodrum'a getirerek kenti tanıtacağız ve turizmle ilgili bilgi vereceğiz. Onları yöneticilerimizle buluşturacağız" şeklinde konuştu. 

Ay sonuna kadar charter seferleri 190'a ulaşacak 

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala da bu yılın mart-nisan aylarında Milas-Bodrum Havalimanı'na 49 charter uçak seferinin yapıldığını ifade ederek, "Bu seferlerle Fransa, Hollanda, Belçika ve İngiltere'den turistler ilçemize geldi. Bu ay sonuna kadar planlı charter seferleri 190'a ulaşacak. Bu seferlerle gelecek turist sayısının da 30 bin civarında olacağını öngörüyoruz" dedi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.