Körfez ilk sırada: Trabzon'daki yabancı turist sayısı bir yılda katlandı

Trabzon'a yılın ilk yarısında gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde arttı. Kente özellikle Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Ürdün, Bahreyn, Irak ve İsrail'den turistler geliyor.

Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'nin kültür, tarih ve doğa turizminde öne çıkan illerinden Trabzon, yerli ve yabancı turistlerin her geçen yıl artan ilgisiyle karşılaşıyor.

Türkiye'nin dört bir yanı ile özellikle Körfez ülkelerinden kente gelen ziyaretçiler, Sümela Manastırı ile Uzungöl başta olmak üzere tarihi ve turistik mekanlarda zaman geçiriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinde Trabzon'a çok yoğun ilginin olduğunu söyledi.

Erdoğan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre, 9 günlük tatilde kente iç ve dış hatlarda toplam 149 bin 360 yolcu geldiğini belirtti.

Bayramdaki yoğunluğun turizm sezonu boyunca yaşanmasını beklediklerini dile getiren Erdoğan, "Amacımız, sezonun iyi geçmesi ve bu sürecin yıl sonuna kadar yayılması. DHMİ'nin bilgilerine göre, bu yılın 16 Haziran ve 31 Ağustos tarihleri arasında yaklaşık 12 ülke, 24 noktadan 3 bin 955 sefer direkt uçuşun gerçekleşmesi planlanmaktadır." dedi.

Hava trafiği arttı

Erdoğan, Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Ürdün, Bahreyn, Irak ve İsrail'den turistlerin Trabzon'u tercih ettiğini, bu ilginin bölgedeki diğer ülkelere de dalga dalga yayıldığını kaydetti.

Geçen yılın ilk 6 ayında Trabzon Havalimanı dış hatlara gelen yolcu sayısının çoğunluğu yabancı 70 bin 445 olduğunu ifade eden Erdoğan, 2023'ün aynı döneminde bu rakamın yüzde 77 artışla 125 bin 29'a yükseldiğini belirtti.

Turist sayısı ikiye katlandı

Erdoğan, 2022'nin ilk yarısında Trabzon'da konaklayan yabancı turist sayısının 95 bin 199, bu yılın ilk 6 ayında ise 205 bin 550 olduğunu belirterek, buna göre kentte konaklayan yabancı turist sayısında yüzde 115,9 artış yaşandığına dikkati çekti.

Bu konularda ilginizi çekebilir