10 °C

Cumalıkızık, tarihini müzede yaşatacak

Cumalıkızık Etnografya Müzesi, Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin birinci yıl dönümünde yenilenen yüzüyle ziyarete açıldı.

Cumalıkızık, tarihini müzede yaşatacak

BURSA (DÜNYA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce kararlılıkla sürdürülen çalışmalar sonucu UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınarak Bursa'nın değeri olmanın ötesinde insanlık adına evrensel bir değer haline gelen Cumalıkızık Köyü'nün 700 yıllık tarihi, gelenek ve görenekleri, yaşam tarzı, yenilenen Etnografya Müzesi ile gelecek kuşaklara aktarılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çağdaş müzecilik konseptinde yeniden ele alınan Cumalıkızık Etnografya Müzesi, Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin birinci yıl dönümünde yenilenen yüzüyle ziyarete açıldı.

Köylünün kendi imkânları ve Cumalıkızık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin çabaları ile ortaya çıkan ve köy halkının kullandığı tarımsal aletler ve ev eşyaları gibi ürünlerin sergilendiği müze, Büyükşehir Belediyesi tarafından çağdaş müzecilik konseptinde yeniden ele alındı. Orijinal mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş ender köylerden biri olan Cumalıkızık'ın tarihini ve geleneklerini gelecek kuşaklara aktaracak olan müze, tarihi köyün UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasının yıldönümünde yeniden ziyarete açıldı. Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, UNESCO Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ve ICOMOS'dan gelen heyetin de katıldığı açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UNESCO'ya girişin birinci yıl dönümünde  böyle bir etkinliğe imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bursa'daki her dönemin izlerini gün yüzüne çıkarmak için yoğun bir çaba harcadıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Kızık boylarının hikâyesi ile başlayan müzedeki yolculuk, yaşayan müze Cumalıkızık Köyü'nün somut olmayan kültürel mirasını da içinde barındırıyor. Köy halkının kullandığı toprak testiler, şamdanlar, fenerler ve tarım aletleri gibi günlük kullanım eserlerinin sergilendiği müzede toplam 240 adet eser yer alıyor. Müzede ayrıca UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık'ın üstün evrensel değerini açıklayan bir köşe de yer alıyor. Cumalıkızık Köyünün tarihinin, gelenekleri görenekleri ve yaşayışlarının içinde saklandığı ve bunlardan birer öğeyle tanıtımının yapıldığı Cumalıkızık Müzesi, Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olacak” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap