7 °C

Doğa harikası Karagöl, modern tesislere kavuşuyor

Artvin'in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl'e yapılan ahşap tesisler, törenle hizmete açılacak

Doğa harikası Karagöl, modern tesislere kavuşuyor

ARTVİN - Artvin Valiliği ile Kaçkar Turizm Birliği'nin katkılarıyla yapımı gerçekleştirilen "Borçka Karagöl Tabiat Parkı Tesisleri", yarın düzenlenecek törenle hizmete açılacak.   

Artvin Valisi Kemal Cirit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin saklı cennetleri arasında gösterilen Borçka Karagöl Tabiat Parkı'na, doğaya uygun olarak ahşaptan inşa edilen dinlenme tesisini, düzenleyecekleri törenle hizmete açacaklarını söyledi. 

Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylaların yılın her mevsimi ortaya çıkan renk cümbüşü ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini adeta büyülediğini belirten Cirit, şunları kaydetti: 

"Borçka Karagöl Tabiat Parkı'nı yılda yaklaşık 60 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte. Yeni dinlenme tesisinde günübirlik ziyaretçilerimize 5 personelle hizmet verilmesini planlandık. Artvin Valiliği ve Kaçkar Turizm Birliği'nin katkılarıyla mevcut tesis betonarme ve kullanılamaz durumda olduğundan bina yıkılıp göl alanından geri çekilerek yerine ahşap, yaklaşık 170 metrekarelik kapalı alana sahip yöre mimarisine uygun ahşap bir tesis inşa ettik. Park içinde mevcut diğer betonarme yapıların tamamı yıkılarak yerlerine daha modern ahşap yapılar yapıldı."  

Tesisin günübirlik gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapıldığını, tesisin ve çevre düzenlemesinin yaklaşık 650 bin liraya mal olduğunu belirten Cirit, göle yakın bir mesafede kurulan otopark alanının genişletilerek saha düzenlemesi yapıldığını ve göl çevresinde bulunan yürüyüş parkurunun stabil hale getirildiğini anlattı.  

Cirit, Artvin'in her bölgesinin çok güzel olduğunu belirterek, Borçka Karagöl'ün muhteşem güzelliğinin yanında çevresindeki zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle de doğa tutkunlarının ilgisini çektiğini söyledi. 

Karagöl'ün doğal güzelliğinin korunmasına büyük önem verdiklerini ve bölgede yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurgulayan Cirit, "Valiliğimiz bu doğal güzelliğin bozulmadan korunmasına katkılarda bulunmuş. Bundan sonraki süreçte de hem doğallığını koruyarak hem de gölün etrafına doğal yaya yürüyüş yolu yaparak muhteşem güzelliği doğaseverlerin hizmetine sunmak istiyoruz" dedi. 

Borçka Karagöl 

İlçe merkezine 27 kilometre mesafedeki göle, Muratlı Barajı'nın kıyısından geçen karayolu, ardından da Camili köyü yolu güzergahı takip edilerek gidiliyor. 

Gölün çevresi sık ormanlarla çevrili. Bazıları endemik olan bitki türlerinin bulunduğu yörede metrekareye 3-4 çiçek çeşidi düşüyor. Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda sonbaharda ortaya çıkan renk cümbüşü ise ziyaretçileri adeta büyülüyor. 

Türkiye'nin saklı cennetlerinden biri olarak gösterilen Karagöl, yöredeki diğer bazı göller gibi 1800'lü yılların başında meydana gelen heyelanda küçük bir derenin önünün toprak kütlesiyle kapanması sonucu oluştu. 

Konaklama tesisinin olmadığı yörede ziyaretler günübirlik yapılıyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.