9 °C

Egeli tekstilcilerden Polonya atağı

Tekstil ve hammaddeleri ihracatını arttırmak isteyen Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, 15 firmanın katılımıyla Polonya’ya yönelik “Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti” düzenledi

Egeli tekstilcilerden Polonya atağı

ANKARA - Avrupa’nın en önemli hazır giyim tedarikçi ülkeleri arasında yer alan Polonya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatını arttırmak isteyen Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Polonya’ya yönelik “Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti” düzenledi. 

Türk-Polonya ilişkilerinin 600. yılında, Polonya’nın tekstil ve hazırgiyimde öne çıkan kenti Lodz’ta gerçekleşen “Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti”ne Türkiye’den 15 firma katılırken, Polonyalı 35 firma ile 100’den fazla ikili iş görüşmesi yaptı. 

İlk temasta ihracat gerçekleştirildi

Ege Tekstil ve Hammaddeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Kumaş, iplik, ev tekstili ve sektöre yönelik ambalaj üreten, sektörün hemen hemen tüm bileşenlerini temsil eden 15 firmanın katılımıyla düzenledikleri “Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti”nin çok başarılı geçtiğini söyledi.

"Bu kadar kısa sürede geri dönüş beklemiyorduk"

“Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonumuzun geri dönüşünü bu kadar kısa sürede alabileceğimizi beklemiyorduk" diyen Ünlütürk, "Heyet katılımcısı firmalarımızdan biri bizi heyetten iki gün sonra arayarak, heyet sırasında görüştüğü firmalardan birisine önemli tonajda bir satış gerçekleştirdiğini ifade edip, bizlere teşekkürlerini iletti; bu da bizim gerek heyet düzenlenecek ülkenin seçiminde gerekse doğru yerel muhataplarla çalışma konusunda ne kadar isabetli davrandığımızın ispatıdır." ifadelerini kullandı. 

Ayrıca, “Polonya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. yılının kutlandığı bir zamanda, etkinliği düzenlemekten mutlu olduk. İki ülke ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlamaktan dolayı memnun olduk” dedi. 

"Yüzde 8'lik pazar payımızı artırabiliriz"

Heyete başkanlık yapan Ege Tekstil ve Hammaddeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Polonya’nın tekstil ve hammaddeleri ithalatının her yıl ortalama yüzde 10 oranında arttığını kaydetti. Eskinazi, “Polonya, 2013 yılında 4,5 milyar dolar üzerinde ithalat gerçekleştirdi. Bu pazardaki payımız şu an sadece yüzde 8 seviyelerinde, ancak, heyet sırasında gördüğümüz yakın ilgiden, doğru strateji ve ısrarlı girişimlerle, bu payın önümüzdeki dönemde arttırılmasının hiç de zor olmayacağı kanısında vardık. Bazı Türk firmalarının yerleşik düzen alarak sıcak satış yaptıklarını ve başarılı olduklarını gözlemledik” şeklinde konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.