31 °C

Gödence, büyük ödülü Aziz Kocaoğlu’na verdi

Ulusal Tarım Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, bu yılki Jüri Büyük Ödülü'nün sahibi oldu.

Gödence, büyük ödülü Aziz Kocaoğlu’na verdi

İZMİR(DÜNYA)

21. Gödence Ulusal Tarım Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yılki Jüri Büyük Ödülü'nün sahibi oldu.İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Gödence Köyü'nde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatifinin düzenlediği ‘21. Gödence Ulusal Tarım Başarı Ödülleri, Necati Cumalı Meydanı'nda düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Kırsal kesimin kalkınmasına yönelik hizmetleri, tarıma, üreticiye ve kooperatifçiliğin gelişmesine verdiği destekler nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Jüri Büyük Ödülü"ne layık görüldü. Törende Çiftçi Örgütlenmesi Dalı Ödülü Datça Sındı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Orhan'a, Bilim Ödülü Prof. Dr. Neşe Bilgin ve çalışma arkadaşlarına, Tarıma Dayalı Sanayi Ödülü Can Ortabaş'a verildi. Jüri Özel Ödülü'ne ise 2009 yılında yaşama veda eden Prof. Dr. Türkel Minibaş layık görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 44 yıllık geçmişe sahip Gödence Kooperatifi'nin verdiği bu anlamlı ödüle layık olmaya çalışacağını belirterek, "11 yıldır uyguladığımız yerelde kalkınma modelinin kırsal ayağıyla çok fazla uğraşıyoruz. Çünkü orada çok büyük bir boşluk ve eksiklik yumağı var. Katılımcı bir yönetim anlayışıyla, evrensel ahlak kurallarına uyarak çalışıyoruz" dedi.

Kırsal kesimle Büyükşehir Belediyesi arasında bir güven ortamı oluştuğuna dikkat çeken Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Bu güvenle artık daha büyük işlere kalkar olduk. Şu anda pazarlamada problemimiz var. Büyük bir zincirle anlaşmalı üretim konusunda bir çalışma yürütüyorum. Yani pazarı büyütmeye çalışıyorum. Umarım böyle bir müjdeyi önümüzdeki günlerde üreticilerimizle paylaşırız."

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise tarımın şu anda Türkiye'nin yaşadığı en ağır gündem maddesi olduğunu belirterek, “2006’da bir yasa çıktı yerli tohumun satışı yasaklandı. Bütünşehir yasasıyla 16 bin köy muhtarlığını bir gecede kapattılar. Kendi kendine yetebilen dünyada sayılı bir kaç ülkeden biriyken gübreyi bile ithal eder hale geldik. Bu vahşi tarım politikası dolu dizgin devam ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi bütün bu tarım politikasının aksine küçük üreticiye sahip çıktı. Bizler ilçe belediye başkanları olarak Büyükşehir Belediye Başkanımızdan feyiz alarak bu politikayı devam ettirmeye çalışıyoruz."

Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özcan Kokulu da, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Şikayet etmeye hakkımız yok, çok çalışacağız' sözlerine atıfta bulunarak, 44 yıldır çok çalışarak Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni alanın en iyisi yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap