11 °C

İzmir, 3 metropol arasında en 'ekonomik' şehir

Hane halkı harcamalarını oluşturan ürünlerin fiyatlarına göre yapılan kıyaslamada, İzmir, İstanbul ve Ankara'yı geride bıraktı

İzmir, 3 metropol arasında en 'ekonomik' şehir

AHMET USMAN 
İZMİR 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yatırım Destek Ofisi’nin Türkiye’nin 3 büyük metropolünü kıyaslayarak gerçekleştirdiği ‘Hayat Pahalılığı’ araştırmasında, İstanbul ve Ankara’yı geride bırakan İzmir, en ekonomik şehir olarak öne çıktı. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2012 yılında gerçekleştirdiği ‘Bölgesel Satın Alma Gücü Paritesi’ verileri kullanılarak yapılan çalışma kapsamında hane halkının harcamalarını oluşturan ürünlerin fiyatları karşılaştırıldı. İzmir’deki hayat pahalılığının İstanbul ve Ankara’ya göre daha düşük seviyede olduğunu belirten İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, “Şehirlerdeki hayat pahalılığı, özellikle emek yoğun sektörlerde yatırım yapacak girişimcilerin çalışanlarına ödeyecekleri ücretlerin veya yatırım yapılacak şehrin tespiti aşamasında büyük öneme sahip. İzmir’deki hayat pahalılığının İstanbul ve Ankara’dan az olması da yine bu açıdan İzmir’i öne çıkarıyor” diye konuştu. 

Yatırımcılara yol gösterecek 
Yılmazçoban, geçtiğimiz aylarda Ernst&Young danışmanlık firması ile birlikte hazırlanan ve şu anda uygulanmakta olan yenilenebilir enerji ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerine yönelik yatırım tanıtım stratejisi kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmanın yatırımcıların fizibiliteleri için önemli olduğunu vurguladı. İzmir’de diğer iki metropole oranla 7 ürün grubu için hayat pahalılığının en az seviyede olduğu bilgisini veren Yılmazçoban, “İzmir’de giyim ve ayakkabı, ev eşyası, sağlık, ulaştırma, eğlence ve kültür, lokantalar ve oteller, çeşitli mal ve hizmetler gibi alanlarda daha ekonomik fiyatlar göze çarpıyor” dedi. Yılmazçoban ayrıca İzmir’in gıda ve alkolsüz içecekler, konut, eğitim, alkollü içecekler ve tütün gibi ürün kalemlerinde ikinci sırada yer alsa da Bölgesel Fiyat Düzeyi Endeksleri’ne bakıldığında 105.07 değeriyle iki büyük metropole kıyasla en ekonomik şehir oldruğunu sözlerine ekledi.

İzmir’i ekonomik olarak öne çıkaran başlıklar

• Hane halkı giderlerinin yaklaşık yarısını oluşturan mal ve hizmetler daha ucuz. 
• Eğitim hizmetleri İstanbul’dan yaklaşık yüzde 25 daha az. 
• Elektrikli veya elektriksiz ev eşyaları Ankara’ya göre yaklaşık yüzde 6, İstanbul’a göre yüzde 2 daha ucuz. 
• Kira, elektrik, su ve gaz giderleri İstanbul’a göre yaklaşık yüzde 18 daha az. 
• Sağlık giderleri Ankara’ya göre yaklaşık yüzde 7, İstanbul’a göre yüzde 1 daha düşük. 
• Eğlence ve kültür faaliyetleri İstanbul’a göre yaklaşık yüzde 12, Ankara’ya göre yüzde 6 daha ucuz. 
• Gıda ve alkolsüz içecekler İstanbul’a göre yaklaşık yüzde 6 daha ucuz.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.