8 °C

Konya'ya 45 kilometrelik metro hattı

Konya için tarihi bir yatırım olan metro konusunda önemli bir adım daha atıldı. 45 kilometrelik yeni metro hattı için çalışmalar başlatıldı

Konya'ya 45 kilometrelik metro hattı

Rabia Korkmaz

KONYA- Konya için tarihi bir yatırım olan metro konusunda önemli bir adım daha atıldı. Proje ihalesi tamamlanan 45 kilometrelik Konya Metrosu için bakanlık ve yüklenici firma yetkilileri Konya’ya gelerek Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin yetkilileri ile birlikte ring hattı güzergahında inceleme yaptı. İnceleme sonunda istasyonların ve depo alanının konumları netleştirildi.

Konya metrosu için Ulaştırma Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda proje ihalesini yapmasının ardından bakanlık ve yüklenici firma yetkilileri Konya’ya gelerek, Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinden teknik ekiple inceleme yaptı.
 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapımına 2017 yılının ilk aylarında başlanması planlanan metro tamamlandığında Konya belediyelerinin gücünün daha da artacağını belirterek, 3 milyar liralık yatırım ile Konya’nın Anadolu şehirleri arasındaki öncülüğünün ve liderliğinin perçinlenmiş olacağını vurguladı. 

Bakanlar Kurulu Kararı ile ulaşım ana planında öngörülen Selçuk Üniversitesi Kampüs ­ Beyhekim ­ Yeni YHT Gar ­ Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattı (Kampüs Hattı) ile Necmettin Erbakan Üniversitesi ­ Yeni YHT Gar ­ Fetih Caddesi ­ Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattının (Ring Hattı) Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı’nca devralınmasına karar verildiğini belirten Başkan Akyürek, hatların proje ihalesinin yapıldığını, 2016 yılı Şubat ayında başlayan 18 aylık proje çalışmasının ardından yapım ihalesine çıkılıp ilk kazmanın vurulacağını söyledi.  Akyürek şöyle devam etti:

"Konya Metro Projesi’nin hayata geçirilmesi için hızlı bir şekilde çalışma yürüten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yüklenici firma yetkilileri, belirlenen ring hattı güzergahında teknik inceleme yapmış, sonrasında yapılan toplantıda ise istasyonlar ve depo alanının konumları netleştirilmiştir. Ring Hattı Projesinin sözleşme tarihi itibariyle 10 ay gibi bir sürede tamamlanması ve hemen ardından inşaat yapım sürecine başlanması hedeflenmektedir. Bu sürede halkımızın mağdur olmaması için mevcut raylı sistem hattımız, metro tamamlanıncaya kadar çalışacak.” 

Metro için 167 yeni taşıt alımını Büyükşehir Belediyesi’nin, tünel hatlarını Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağını kaydetti.Toplam 45 kilometre olacak Konya metrosunda ring hattı 20.7 km uzunluğunda inşa edilecek. Ring hattı, Necmettin Erbakan Üniversites Kampüsünden başlayıp Beyşehir Caddesini takiben Yeni YHT Gar, Fetih Caddesi, Ahmet Özcan Caddesi ve Çeçenistan Caddesi’nden devam edecek hat, Meram Belediyesi Hizmet Binası önünde son bulacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap