20 °C

Kuşadası 620 bin turist bekliyor

Kuşadası Limanı'na yanaşan kruvaziyer gemileriyle bir günde personel dahil 12 bin 750 turist giriş yaptı. Yıl sonuna kadar bölgeye 620 bin turist gelmesi bekleniyor

Kuşadası 620 bin turist bekliyor

AYDIN - Türkiye'nin önemli kruvaziyer turizm merkezlerinden olan Kuşadası'na, aynı günde 4 gemiyle 12 bin 750 turist geldi. Kuşadası'na Limanı, "Louis Olympia", "Splendour Of The Seas", "Thamson Majesty" ve "Celebrity Reflection" isimli kruvaziyerleri ağırladı. Gemilerle toplam 12 bin 750 turist ilçeye giriş yaptı. 

Çoğunluğu Amerikalı turistlerden oluşan ziyaretçilerin bir kısmı, düzenlenen tur programlarıyla Efes antik kenti ile Meryemana Evi'ni ziyaret etti. Tur programına katılmayan turistler ise Kuşadası'nda alışverişe çıktı.  

Sezon sonuna kadar 620 bin turist bekleniyor  

Kuşadası Liman Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen yıl ilçeye 33 farklı firmaya ait 434 gemi ile 582 bin 360 turist geldi. Bu yıl 2014 yılında 40 farklı gemi şirketine ait 510 kruvaziyer gemisinin Kuşadası'na geleceğini belirten liman başkanlığı yetkilileri, 2014 yılı kruvaziyer sezonunda toplamda 620 bin turistin ilçeye gelmesinin beklendiğini kaydetti. 

Liman başkanlığı yetkilileri, 19 Ağustos tarihi itibariyle geçen yıl Kuşadası Limanı'na 248 kruvaziyer seferi gerçekleştiğini ve bu gemilerle 345 bin 429 turistin ilçeye giriş yapmasına karşın, bu yılın aynı döneminde gemi seferi sayısının 260'a, turist sayısının da 399 bin 429'a yükseldiğini bildirdi.  

"Kuşadası kruvaziyer turizminin lideri"  

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin (TÜRSAB) Kuşadası Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek,  Kuşadası'nın kruvaziyer turizminde, Türkiye'nin lideri konumunda olduğunu belirtti.  

TÜRSAB'ın yayımladığı rapora göre, ilk kez 1831 yılında İtalya'dan yola çıkıp İzmir'i de kapsayan bir Akdeniz turuyla başlayan kruvaziyer turizminin, 2013 yılı sonunda dünya genelinde 20,9 milyon yolcuya ulaştığına dikkati çekerek, "2013 yılında, kruvaziyer turistinin yüzde 11'nin yolu Türkiye'den geçerken, limanlarımızı ziyaret eden kişi sayısı 2,2 milyonu buldu. 2014 yılında  ise dünya genelinde kruvaziyer turist sayısının yüzde 5 artışla 22 milyona ulaşması bekleniyor" dedi.   

Gemi acenteleri artıştan memnun  

Kruvaziyer acentalarından İstanbul Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Adnan Tuncay ise Kuşadası Limanı'nın en yoğun sezonlarından birini yaşadığını dile getirerek, bunda limanın, işletmeci firma Ege Pots'un gerçekleştirdiği yatırımlarla daha fazla ve büyük tonajlı kruvaziyerlere hizmet verecek kapasiteye ulaşmasının etkili olduğunu ifade etti.  

Acenteler olarak bu artıştan memnun olduklarını belirten Tuncay, şunları söyledi: 

"Kuşadası'na daha fazla gemi geldikçe sadece liman ve acenteler kazanmıyor, ilçemiz, ülkemiz kazanıyor. Kuşadası Limanı, Ege ve Akdeniz çanağında kruvaziyer destinasyonlarındaki ilk 40 liman arasında 3. sırada yer alıyor. Kuşadası'na gelmek isteyen firma sayısında artış var. Bu artışta ilk sebep Efes-Meryemana turları ve Pirene gibi destinasyon alanlarının önemi. İkinci sırada da limanın hizmet kalitesinin üst seviyede olması yer alıyor."  

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.