7 °C

UİB'in haziran ihracatı 2 milyar dolar

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin Haziran ayı ihracatı 2 milyar 180 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birlik Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu Türkiye İhracatı yüzde 6.6 büyürken, Uludağ İhracatçı Birlikleri ihracatının yüzde 12 büyüdüğünü vurguladı

UİB'in haziran ihracatı 2 milyar dolar

İSTANBUL - Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) Haziran ayı ihracatı 2 milyar 180 milyon dolar olarak gerçekleşti. UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu Türkiye İhracatı yüzde 6.6 büyürken, UİB ihracatının yüzde 12 büyüdüğünü vurguladı. 

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, altı aylık ihracat rakamlarını değerlendirdi. UİB ihracatının 2014 yılının ilk 6 ayında 12 milyar 257 milyon civarına gelerek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.21 artış gösterdiğini kaydeden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu “UİB ihracatı, Haziran ayında yüzde 12’lik artış göstererek, 2 milyar 180 milyon dolar seviyelerine ulaştı” dedi. 

"Cari açığın ilacı ihracat"

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın oluşturduğu geçici dış ticaret verilerini değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Mayıs ayında dış ticaret açığının yüzde 28.7 azalmasının, döviz kurlarındaki artışın ithalata yansımasından kaynaklandığını ifade etti. Döviz kurlarındaki artışın ithalattaki daralmayı yüzde 10 seviyelerine getirdiğini, bunun da dış ticaret açığında önemli derecede azalmaya neden olduğunu vurgulayan Sabuncu, bu azalmanın gelecek aylarda da devam etmesini beklediklerini belirtti. Sabuncu, ekonomiye yön veren kuruluşların, Türkiye’nin yumuşak karnı konumundaki cari açığın ihracatla kapatılabileceğini unutmamaları gerektiğinin altını çizdi. 

"İhracat pazarındaki büyüme, cari açığı azaltıyor"

Orhan Sabuncu, Türkiye’nin 2014 yılı ilk çeyreğinde yüzde 4.3 büyüdüğünü ve ihracata dayalı büyüme ile Türkiye’nin son dört çeyrektir yüzde 4’ün üzerinde büyümeye devam ettiğini belirtti. Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre, ekonomimiz yüzde 4.3 büyürken, dış ticaret açığının da yüzde 25 gerilemesinin, ihracatın büyümeye net katkısının devam edeceğini gösterdiğini belirten Sabuncu, “Bu durum Avrupa’daki yerimizi sağlamlaştırmayı ve yeni pazarlar araştırmayı gerektiriyor” ifadelerini kullandı. 

"Artış olumlu giden performansın bir göstergesi"

Faizler ile ilgili kararların ekonominin genelini etkilediğine de dikkat çeken Sabuncu, “Dış ticaret açısından bakıldığında kurlardaki dalgalanmalar özellikle ihracatçı için istenmeyen bir durumdur. Almanya’dan sonra ikinci büyük ihracat pazarımız olan Irak’taki karışıklıklar, ekonomimiz açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir durum olarak, sıcaklığını korumaktadır” dedi. 

Ekonominin önemli dinamiklerinden biri olan ihracatın, üretimden istihdama, dış ticaret açığının kapatılmasından, vergi gelirlerinin artmasına kadar her alanda etkili olduğunu da sözlerine ekleyen Sabuncu, “2014’ün ilk 6 aylık döneminde ki ihracat artışı, olumlu giden performansın bir göstergesidir” diye konuştu. 

UİB'den yapılan açıklamaya göre Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Haziran ayında 1 milyar 820 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 13.64 oranında artarak, 19 milyar 837 milyon dolar oldu. 

UTİB'de yüzde 2'lik artış

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış göstererek, 114.8 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB’in altı aylık ihracatı yüzde 7.57 artışla 745.8 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık toplam ihracatı da yüzde 10 artarak, 1 milyar 404 milyon dolara yükseldi. 

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) ihracatı ise, Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.40’lık artışla 49.5 milyon dolara yükseldi. Altı aylık ihracatı yüzde 7.5 artışla 300 milyon dolar gerçekleşen UHKİB’in son 12 aylık ihracatı ise, yüzde 3 artarak, 538 milyon dolara ulaştı. 

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) Haziran ayı ihracatı ise yüzde 5.6 artışla 13.2 milyon dolara ulaştı. UMSMİB'in altı aylık ihracatı yüzde 2’lik artışla 86.5 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık toplam ihracatı ise yüzde 7.64 oranında azalarak, 178.9 milyon dolara düştü. 

Haziran ayında ihracatı yüzde 0.15 oranında artan, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise, 21.3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB’in geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 2.71 artış göstererek, 102 milyon dolar oldu. UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25.57’lik artışla 160.8 milyon dolar olarak açıklandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.