22 °C

Şirket kurma işlemleri MERSİS'e taşınıyor

1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni şirket kuruluş işlemleri ve bu şirketlerin değişiklik işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

A+ A-

İSTANBUL - Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) projesinin tüm Türkiye'de devreye alınacağı 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni şirket kuruluş işlemleri ve bu şirketlerin değişiklik işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile devreye giren bilişim uygulamaları kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan MERSİS projesi 1 Ocak 2013 tarihinde tüm Türkiye'de uygulamaya geçecek. Ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirileceği MERSİS ile manuel olarak tutulan ticaret sicil bilgileri merkezi bir veri tabanına taşınacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret sicili, elektronik arşiv, elektronik defter tutma, elektronik ortamda genel kurula katılma, elektronik posta, elektronik tebligat alanlarında köklü bir değişim öngördüğünü ama bunların içerisinde en fazla önemsediklerinin ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'de ticaret sicil kayıtlarının halen manuel tutulduğuna dikkati çeken Yücel, "238 noktada sicil işlemleri yürütülüyor. Dolayısıyla uygulama birliği sağlanmasında sıkıntı çekiliyor. Bu projeyle beraber tüm ticaret sicil işlemleri elektronik tek bir merkezi veri tabanına kavuşturulmuş oluyor" dedi.

Yücel, MERSİS'in, uygulamada olan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve Adres Kayıt Sistemi'ne (AKS) ilave olarak Türkiye'nin dördüncü veri tabanı olarak hizmete gireceğini söyledi.

MERSİS'in önceki adının Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi olduğunu ama bu ismin projenin kapsamını tam olarak karşılamaması sebebiyle Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olarak değiştirildiğini belirten Yücel, "Bu projede ticaret sicil kapsamındaki bütün işletmeler tekil, anahtar, benzersiz bir numarayla takip edilecek. Vatandaş İsmail Bey'in TC kimlik numarası olduğu gibi işletmelerin de tekil, benzersiz bir anahtar numarası olacak" diye konuştu.

MERSİS ile neler değişecek?

- 1 Ocak 2013'ten itibaren yeni şirket kuruluş işlemleri ile bu şirketlerin değişiklik işlemleri elektronik ortamda MERSİS üzerinden gerçekleştirilecek.

- Türkiye'deki ticaret sicil müdürlüklerinin eski kayıtlarının 1 Ocak 2013'e kadar uygulamaya dahil edilmesi hedefleniyor.

- Mersin'de bir yılı aşkın bir süredir devam eden pilot uygulama kısa bir süre önce İzmir, Samsun ve Denizli'de de uygulanmaya başladı.

- MERSİS'in yazılımı sayesinde ticaret sicil müdürlüklerinin birbirlerinden farklı uygulamaları arasında birlik sağlanacak.

- Projenin, İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile entegrasyonu bulunuyor.

- Vakıflara ve derneklere de sistem üzerinden birer benzersiz numara verilecek.

- Şirketin ortakları, yetkilileri ve sermaye yapısına ilişkin ticaret sicilinde aleni olarak ulaşılabilen bilgilere MERSİS ile Türkiye'nin her yerinden vatandaşlar elektronik ortamda anlık erişim sağlayabilecek. Nitelikli bilgilerin kullanımı kamu kurumları açısından mümkün olacak.

- Proje kapsamında oluşturulan ticaret sicil veri tabanının eş değeri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde de kurulacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!
  • Esr.E şirket kurmak ve işletmek, işlerini yürütmek çok zor ülkemizde.

  • Adınız soyadız mersis çalışmıyor ki nezaman girsem sıkıntı. nasıl işlem yapılacağını aşamalarını yaza bilirmisiniz bilen üstadlarım varsa teşekkürler..

  • Adınız soyadız millet çağ atlıyo bizde koskoça bakanlık sistemi işlemiyo işi güçü bıraktık 3 gündür sisteme girip onaylama işlemi yapacağız

  • Adınız soyadız bir türlü tescil işlemlerini yapamadık belge eklenemiyor. Çok sıkıntılı bir program !????????????????

  • cemal önsüz 12 GÜNDÜR SİSTEM ÇALIŞMIYOR KOSKOCA BAKANLIK SİTESİ BU NASIL PROGRAM ANLAMADIK İŞİMİZİ BIRAKTIK SİSTEMİ BEKLİYORUZ ÇÖZÜN BUNU

  • HAKAN KAYALAR 19 GÜNDÜR SİSTEMDE İŞLEM YAPAMIYORUZ NE ZAMAN DÜZELECEK ÇAĞ ATLAMAK BUMU ACABA

  • AYLA DERELİ SİSTEME GİRİYORUM VE HİÇ BİR İŞLEM İÇİN ONAY ALAMIYORUM SİSTEM ÇALIŞMIYOR ÇAĞRI MRK ARIYORUZ SONUÇ ALAMADIK BUNUN SONU NE ZAMAN BİTECEK SİSTEM NE ZAMAN TAM ÇALIŞACAK İŞLERİMİZ DURDU EVRAK ALAMIYORUZ DEĞİŞİKLİK YAPAMIYORUZ 1 AY OLDU BEKLİYORUZ

  • TAMER AKYÜZ şirket kurmak ve işletmek KURAMIYORUZ........ 1 AY OLDU İŞLERİMİZ DURDU.......?

  • sistem calismiyor istanbul listede yok, ve ainirli sayida ili kapsiyor cok sacma, ellerine yuzlerinw bulastirmislar, herzamanki gibi.