7 °C

'Tüketici en çok beyaz eti sorguluyor'

Tüketicilerin en çok beyaz et sektörünün güvenirliğini sorguladığını tespit ettiklerini açıklayan TÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi Vargı, "Etlik pilicin 19 günde 2,1 kilograma ulaşması için bazı şirketler çalışma yapıyor. Böyle bir girişim tüketici güveninin tamamen kaybolmasına yol açacaktır" dedi.

'Tüketici en çok beyaz eti sorguluyor'

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, tüketicilerin en fazla beyaz et sektörünün güvenilirliğini sorguladığını belirlediklerine işaret ederek, "Beyaz et ve yumurta sektörüne yönelik bazı yeni gıda güvenliği standartları getirilerek, tüketicinin güveninin artırılması gerekiyor." diye konuştu.

Kanatlı eti ve yumurtada endüstriyel üretim faaliyetleri yayınlaşırken, tüketicilerin organik ve doğal ortamında üretilen ürünlere yönelimi de yükseliyor. Söz konusu talebe yönelik sunulan ürün çeşitliliği artarken tüketicilerin söz konusu ürünlerin doğallıyla ilgili kaygıları da sıkça gündeme geliyor.

Vargı yaptığı açıklamada, "hormonlu tavuk", "antibiyotikli tavuk" söylemleri ve "doğal yumurta", "gezen tavuk", "köy tavuğu" gibi birçok etiketleme konusunda tüketicilerin şaşkınlık yaşadığını belirterek, beyaz et ve yumurta sektörüne bazı yeni gıda güvenliği standartları getirilerek, tüketicinin güveninin artırılması gerektiğini ifade etti.

Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından düzenlemeler yapmasını istediklerini anlatan Vargı, "Beyaz et ve yumurta konusunda zaman zaman yapılan bazı magazinsel açıklamalar nedeniyle tüketicilerin, piliç yetiştiriciliğinde antibiyotik ve hormon kullanıldığı konusunda akılları karışmaktadır. Bu haberlerin bir bilimsel dayanağı olup olmadığı tartışılmamakta, sektöre karşı tüketici güveni giderek zayıflamaktadır. Ülkemizde kırmızı etin kilogram fiyatının çok yüksek olması nedeniyle vatandaşların daha uygun fiyatlara ulaşabileceği protein kaynağı olan beyaz et ve yumurta tüketiminde çeşitli kuşkular yaratılmaktadır. 2020 yılında etlik piliçlerin 19 günde 2,1 kilograma ulaşması için bazı şirketlerin çalışmalar yaptıklarını duyuyoruz. Böyle bir girişim tüketici güveninin tamamen kaybolmasına yol açacaktır." diye konuştu.

'Devlet güvencesi altına alınmalı'

Vargı, Federasyon tarafından yapılan gıda güvenliği eğitimlerinde tüketicilerin en çok beyaz et sektörünün güvenilirliğini sorguladıklarını belirlediklerine dikkati çekerek, "Yapılan çalışmalarda, 'Gezen tavuğun gezinme alanı ne kadar?', 'Gezen tavuk olarak satılan tavuk eti veya yumurtası gerçekten doğada serbestçe dolaşan tavuklar mı, yoksa kapalı alanda 24 saat aydınlatılarak üretimi desteklenmiş sürekli yem verilen tavuklar mı?', 'Köy tavuğu diye satılan ürünler yaşlanmış yumurta tavukları mıdır?', 'Organik yumurta ve organik tavuk adı altında ambalajsız satılan ürünler gerçekten organik midir?' gibi soruların yanıtlanması ve denetimlerinin yapılarak kamuoyuna duyurulması gerekli." önerisinde bulundu.

Bu sorunların giderilmesi ve tüketicinin kanatlı ürünlerine güvenebilmesi için konunun devlet güvence ve garantisi altına alınması gerektiğine inandıklarını dile getiren Vargı, bu çerçevede başta TÜDEF olmak üzere tüketici dernekleriyle işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

'2 milyon 102 bin ton kanatlı eti üretildi'

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği'nin verilerine göre, Türkiye'de 2016 itibarıyla toplam 2 milyon 102 bin ton kanatlı eti üretimi gerçekleştirilirken bunun 1 milyon 958 bin tonunu piliç, 50 bin 500 tonunu hindi, 93 bin 500 tonunu da diğer kanatlıların eti oluşturdu.

Türkiye'de kişi başına kanatlı eti tüketimi yıllar itibarıyla sürekli artarken 2006 yılında 14 kilogram olan tüketim miktarı 2016'ya gelindiğinde 23 kilograma yükseldi. Söz konusu dönemde tavuk eti tüketimi artarken, hindi eti tüketiminde ise düşüş görüldü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl toplamda 18 milyar 98 milyon yumurta üretilirken, bu dönemde organik yumurta sayısı da 147 milyon 600 bin 367'a ulaştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.