12 °C

Restoran ve kafe deyince…

Restoran ve Kafeler, sadece günün belli saatlerinde hızlı atıştırmalıklar sunan kafelerden dünyaca ünlü şeflerin özel mönüler hazırladığı restoranlara ve gece geç saatlerde sahne performansları gerçekleştirilen gece kulüpleri gibi mekânları bir arada sunuyor…

Restoran ve kafe deyince…

Mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, şehircilik, kentleşme, endüstri ürünleri tasarımı, peyzaj tasarımı, arkeoloji, kültür, sanat vb. konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın, Projeler/Yapılar Dizisi'nin dokuzuncu kitabı olan Projeler/ Yapılar 9: Restoran ve Kafeler'i yayımladı.

Restoran ve Kafeler, Türkiye'den ve dünyadan mimar ve içmimarların restoran, kafe ve bar projelerinden oluşuyor. Kitapta, son birkaç yılda, 24 mimar, içmimar (mimarlık grubu) tarafından Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, dünyanın 16 ayrı noktasında gerçekleştirilmiş 31 restoran, kafe, bar, gece kulübü projeleri tanıtılıyor. Restoran ve Kafeler kitabı, geçmiş dönemlere oranla daha fazla "dışarıda zaman geçiren" günümüz kentli insanının farklı taleplerine karşılık çözümler sunan, her biri özgün tasarıma sahip yeme-içme mekânlarını bir arada anlatan bir kitap. Kitap, Erginoğlu&Çalışlar, i-am, Autoban, Rojkind Arquetictos, ÖzgürEdiz, YavuzTaneli, Carbon, Söhne & Partner Architekten gibi Türkiye'den ve dünyadan mimar, içmimar ve tasarım ofislerinin; Beyoğlu'ndaki "high-tech" iç mekâna ve aydınlatma tasarımına sahip bir gece kulübünden Portekiz'deki, yıllar önce terk edilmiş, okyanus manzaralı bir yapının yeniden işlevlendirilmesiyle ortaya çıkan bara; Azerbaycan'daki saydam, "içi dışı bir" restorandan Barselona'daki, Japon ve Brezilya gibi birbirine oldukça zıtikimutfağıbiraradasunanrestorana; Alaçatı'daki yalın çizgileriyle yöresel mimarinin izlerini taşıyan restorandan Pekin'deki bir sanat merkezinde müşterilerin rahat iletişim kurabilecekleriatmosferesahipbirkafeye uzanançeşitliliktekiörneklerisunuyor.

• RESTORAN VE KAFELER, Editör: Burçin Yılmaz, YEM Yayın, 168 s.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.