14 °C

'Almanya, 6 keşif uçağı gönderiyor

Almanya, IŞİD'le mücadele için 6 keşif uçağı gönderiyor.

'Almanya, 6 keşif uçağı gönderiyor

Alman diplomatik kaynaklar, Almanya, IŞİD'le mücadele için 6 keşif uçağı, 1 tanker uçağı göndereceği ve Akdeniz'de bir fırkateyn konuşlandıracağını açıkladı.

Kaynaklar, Savunma Bakanı Leyen'in Ankara'ya yapacağı günü birlik ziyarette, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geleceğini belirtti. 

Ziyarette, Paris'teki terör saldırısının ardından ön plana çıkan uluslararası terörle mücadele adımlarının ele alınacağını belirten kaynaklar, Almanya'nın IŞİD ile mücadele için 6 keşif uçağı, bir yakıt ikmal uçağı ve Akdeniz'de bir fırkateyn konuşlandırmaya karar verdiğini belirtti. Kaynaklar, bu çerçevede öncelikle iki uçağın gönderileceğini ve 550 personelin görevlendirileceğini ifade etti. 

Uçakların hangi ülkeye ve nereye konuşlandırılacağının henüz kesinleşmediğini söyleyen kaynaklar, bu uçakların İncirlik üssünde konuşlandırılabilmesi için Türkiye'nin onayı ve bir mutabakat zaptı gerektiğini, nihai kararın henüz alınmadığını kaydetti.  

Alman hükümeti, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, IŞİD ile mücadele için askeri unsurların Suriye'ye gönderilmesi tezkeresini imzalamıştı. 

Suriye'de görev yapacak Tornado keşif uçakları, bir adet fırkateyn ve bir yakıt ikmal uçağından sorumlu bin 200 personelin görev süresini bir yıl olarak belirleyen tezkerenin bu hafta parlamentonun onayına sunulması bekleniyor. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.