9 °C

'Hindistan para politikasını gözden geçirmeli'

Hindistan Başbakan Danışmanı, "Hindistan'ın para politikası çerçevesini gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

'Hindistan para politikasını gözden geçirmeli'

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin baş danışmanlarından biri, ülkenin para politikası çerçevesini gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) enflasyon hedefinin bandın alt tarafında olduğu sinyalini verdi.

Danışman Arvind Panagariya, RBI'ın politika faizinin şu an olduğundan 50 baz puan düşük olması gerektiğini belirtti.

Bu açıklama ile beraber Panagariya, 2 Şubat'ta yapılacak toplantıda repo faiz oranını daha fazla düşürmesi beklenmeyen RBI Başkanı Raghuram Rajan'ın pozisyonuyla ters düştü. RBI geçtiğimiz yıl birkaç kez düşürdüğü faizleri 125 baz puan indirerek şimdiki seviyesi olan yüzde 6.75'e düşürdü.

Konu hakkında açık görüşlü olduğunun altını çizen Panagariya, RBI'ın yüzde 4 olan ve her iki tarafta yüzde 2'lik bandı bulunan enflasyon hedefini gözden geçirmesi için doğru zaman olduğunu söyledi.

Bandın alt noktası hakkında özellikle endişeli olduğunu söyleyen Panagariya, yaklaşık yüzde 2'ye denk gelen bu oranın gelişmiş piyasalar için normal olduğunu fakat gelişen piyasalar için normal olmadığını belirtti.

Başbakan Modi tarafından hükümete danışmanlık yapan Politika Komisyonu'nun başına geçirilen Panagariya, "Bence para politikası çerçevesine gözden geçirmeye geri dönmeliyiz" dedi.
              
Panagariya, "Çerçeve iyi fakat hedeflerin yeniden ele alınması lazım. Hedefler belirleneli bir yıl oldu ve artık gözden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.