15 °C

'İran Esad'e desteğe son vermeli'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Rathke, İran'ın, Suriye'deki çatışmanın barışçıl şekilde sonlandırılmasında yapıcı rol oynamak için Esad rejimine desteğini sona erdirmeli" dedi.

'İran Esad'e desteğe son vermeli'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, "İran, Suriye'deki çatışmanın barışçıl şekilde sonlandırılmasında yapıcı rol oynamak istiyorsa, Esad rejimine desteğini sona erdirmeli veCenevre bildirisinin ilkelerini desteklemeli" dedi. 

Rathke’ye günlük basın toplantısında, İran'ın, Suriye barış görüşmelerine davet edilmesine ABD’nin bakışı soruldu.

Konunun farkında olduklarını belirten Rathke, şunları kaydetti:

"Sizi konuyla ilgili daha fazla bilgi için BM  Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve ekibine yönlendiriyorum. Eğer İran, Suriye'deki çatışmanın barışçıl şekilde sonlandırılmasında yapıcı rol oynamak istiyorsa, ilerlenilecek yol açık: Esed rejimine desteğini sona erdirmesi veCenevre bildirisinin ilkelerini desteklemesi. Kapsam, tarih ve katılım BM özel temsilcisinin üzerinde çalıştığı bir şey ama ilkeler açık: Cenevre bildirisi".

Mistura'nın bunun bir " Cenevre-3" veya "müzakereler" olmadığını vurguladığını hatırlatan Rathke, ABD'ninSuriye Özel Temsilcisi Daniel Rubenstein'ın da Cenevre'de BM öncülüğündeki istişarelere katılacağını bildirdi. Rathke, "Tekrar etmek gerekirse, bunu müzakereler olarak değil, istişareler olarak görüyoruz" dedi. 

Öte yandan, Suriye rejiminin pazar günü İdlib ve Hama’daki saldırılarında klorin gazı kullanıp kullanmadığına yönelik soru üzerine Rathke, konuyla ilgili iddiaları araştırdıklarını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Ahmed Fevzi, İran'ın 4 Mayıs'ta Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerine davet edildiğini bildirmişti. BM, geçen hafta davetiyelerin taraflara gönderildiğini, 4 ila 6 hafta sürecek görüşmelerin elçiler ve uzmanlar seviyesinde olacağını ve görüşmelerin sonunda büyük bir toplantı yapılmayacağını duyurmuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap