15 °C

'Rus birlikleri Ukrayna'ya girdi'

Ukrayna makamları, Rusya'dan ülkeye asker ve askeri araç girişlerinin devam ettiğini belirtti

'Rus birlikleri Ukrayna'ya girdi'

KİEV - Ukrayna makamları, Rusya'dan ülkeye asker ve askeri araç girişlerinin devam ettiğini belirtti. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'dan ülkenin doğusuna askeri araç ve asker girişlerinin sürdüğünü ifade etti.

Lisenko, doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların Rus askerlerinin katılımıyla Ukrayna'ya yönelik saldırganlıklarının sürdürdüğünü, Ukrayna ordusunun da olası yeni saldırılara karşı savunma hazırlıklarına devam ettiğini kaydetti.

Lisenko, Rusya'daki bir cenaze şirketine ait beş kamyonun dün gece Luhansk'taki "Dovjanski" geçiş noktası üzerinden Rusya'ya cenaze götürdüğünün belirlendiğini söyledi. Lisenko, büyük olasılıkla bu cenazelerin Rus askerlerine ait olduğunu dile getirdi. 

Doğudaki ateşkese rağmen son 24 saatte ayrılıkçıların Donetsk havaalanı dahil birçok bölgede silahlı saldırılarda bulunduğunu açıklayan Lisenko, bu saldırılarda bir askerin yaşamını yitirdiğini, beş askerin yaralandığını bildirdi. Lisenko, ayrıca son 24 saatte beş Ukrayna askerinin ayrılıkçıların elinden kurtarıldığını, diğer rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

'170 Rus askeri öldürüldü' iddiası

Öte yandan, doğudaki silahlı çatışmalarda yer alan "Azov özel tim taburu" basın bürosundan yapılan açıklamada, güneydoğudaki Azov-Mariupol güzergahında konuşlandırılan Rus ordu birliklerine dün düzenlenen saldırıda 170 Rus askerinin öldürüldüğü iddia edildi. Rus askerlerinin bir topçu bölüğüne mensup olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, ayrıca Donetsk iline bağlı Dokuchaevsk kasabası yakınında Rus ordusuna ait olduğu öne sürülen bir silah deposu ile birkaç askeri aracın imha edildiği belirtildi.

Kiev yönetimi, bu yıl başından beri Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketin sürdüğü ülkenin doğusuna Rus askerlerinin girdiğini savunurken, Moskova iddiayı reddediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.