10 °C

'Türk Akımı görüşmeleri durduruldu'

Rusya Enerji Bakanı, “Türk Akımı boru hattı hakkındaki görüşmeler durdu. Türkiye ile nükleer santral projesi hakkındaki görüşmeler ise sürüyor” dedi.

'Türk Akımı görüşmeleri durduruldu'

Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'nin Türk Akımı doğalgaz projesi konusunda kendilerine herhangi bir şekilde başvurmadığını ve görüşmelerin durduğunu belirtti. Konuyla ilgili bir açıklama da Rusya Enerji Bakanı Novak'tan geldi.

Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Türk Akımı projesinde görüşmelere devam etmek istemesi halinde Rusya'ya başvurabileceğini, ancak böyle bir müracaat bugüne kadar gerçekleşmediği için görüşmelerin durduğunu kaydetti.

Doğalgaz sevkiyatıyla ilgili de konuşan Miller, "Eğer Gazprom Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını durdurursa, Türkiye'deki itibarı sıfıra iner. Umarız böyle bir durum oluşmak zorunda kalmaz" dedi.

Miller, Türkiye'deki doğalgaz ithalatçılarının bu konudaki endişelerine dikkati çekerek, Türkiye'nin dün açıkladığı Katar'la doğalgaz anlaşmasının bu endişeyi gidermek için atılan politik bir adım olduğunu da savundu.

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanan Türk Akımı projesinin ilk etapta yaklaşık 32 milyar metreküp kapasiteye sahip olması, bu miktarın yaklaşık 16 milyar metreküplük kısmının Avrupa'ya iletilmesi, geri kalan kısmının da Türkiye'nin iç piyasasında tüketilmesi hedefleniyor. Projenin 2 hattan oluşması ve kademeli inşa edilmesi bekleniyor.

Rusya Enerji Bakanından açıklama

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türk Akımı boru hattı hakkındaki görüşmeler durdu. Türkiye ile nükleer santral projesi hakkındaki görüşmeler sürüyor” dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.