12 °C

'Uçağın düşmesinde terör eylemi bulgusu yok'

Sina Çölü'nde düeşn Rus uçağına ilişkin Mısır soruşturma komisyonu, " Uçağın düşmesinin ardında terör eylemine ilişkin bulguya rastlanmadı" açıklamasını yaptı.

'Uçağın düşmesinde terör eylemi bulgusu yok'

Mısır soruşturma komisyonu, Mısır'da düşen Rus uçağına ilişkin, "Uçağın düşmesinin arkasında yasa dışı müdahale ya da terör eylemi olduğuna ilişkin bir bulguya rastlanmadı" açıklamasında bulundu.

Mısır soruşturma komisyonu, Rus yolcu uçağının düştüğü olayın arkasında, "terör eylemi" olduğuna ilişkin henüz herhangi bir delile ulaşılmadığını açıkladı. 

Komisyon başkanı pilot Eymen el-Mukaddem, olayın ardından hazırlanan ilk raporda, "Komisyona bağlı teknik soruşturma komitesinin, uçağın düşmesine ilişkin yasa dışı bir müdahale ya da terör eylemi olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını, çalışmaların devam edeceği"ni ifade etti. 

Olayın ardından başlatılan soruşturmanın ikinci aşamasına değinilen raporda, gerekli denetimlerin tamamlanmasının ardından soruşturmanın yeni aşamalarına geçmek için Rus yolcu uçağının enkazının Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle Kahire'de güvenli bir alana sevkedileceği belirtildi. 

Mukaddem, söz konusu raporun hazırlıklarının dün akşam sona erdiği, komisyona katılma hakkını haiz ülkelerin temsilcileriyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne (ICAO) gönderildiğini aktardı.  

Rus havayolu şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak 31 Ekim'de, havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.