10 bin kişiyi işten çıkarıyor

Sony küresel çapta 10 bin çalışanını işten çıkaracak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TOKYO - Japon elektronik şirketi Sony, küresel çapta 10 bin çalışanını işten çıkaracak. Japonya'da yayımlanan ekonomi gazetesi Nikkei'nin haberine göre, Sony, televizyon satışlarının düşmesi ve artan zararı nedeniyle çalışma gücünün yüzde 6'sını oluşturan 10 bin çalışanının işine son verecek.

Sony sözcüsü Yoko Yasukouchi haberi teyit etmezken, şirketin yeni Üst Yöneticisi (CEO) Kazuo Hirai perşembe günü basın toplantısı düzenleyecek. Gazete, söz konusu çalışanların yarısının kimyasal biriminin yeniden yapılandırılması ve LCD panel operasyonlarını Toshiba ve Hitachi ile birleştirmesi sonucu işini kaybedeceğini yazdı. Yasukouchi, şirketteki bu yeniden yapılandırma operasyonlarının 5 bin kişinin işini etkileyeceğini belirtti. Nikkei, işten çıkarılacaklarının kaçının Japonya'da kaçının dışarıda olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

Cep telefonu üreticisi NEC ve elektronik şirketi Toshiba gibi Sony de Amerikalı Apple ve Güney Koreli Samsung gibi şirketlerle yürüttükleri sıkı rekabet yüzünden maliyetlerini azaltmak zorunda kaldı. Bu ay CEO'luk görevini Howard Stringer'den devralan Hirai, müşterilerin Apple ve Samsung ürünlerine yönelmesi nedeniyle şirketin düzlüğe çıkması için "can yakıcı" adımlar atacağını açıklamıştı.

Sony, 31 Mart 2012'de sona eren mali yıl için 2,7 milyar dolar zarar beklediğini bildirmişti. Şirket böylece borsada kote olduğu 1958 yılından bu yana ilk kez dört yıl arka arkaya zarar etmiş olacak. Mart 2011 sonu itibariyle 168 bin 200 kişiyi istihdam eden Japonya'nın en büyük tüketici elektroniği ihracatçısı Sony'nin Eylül 2000'de 200 milyar dolar olan piyasa değerinin şu an 20 milyar dolara gerilediği sanılıyor. Sony'nin rakipleri Apple'ın piyasa değeri 591 milyar dolar ve Samsung'un piyasa değeri 170 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

(AA)

Bu konularda ilginizi çekebilir