1 °C

116 yolculu Cezayir uçağının enkazı bulundu

Dün Cezayir Havayolları'na ait 116 yolcusuyla kaybolan uçağın çöle düştüğü tespit edilmişti. Bugünde Mali Cumhurbaşkanı Kitta, kaybolan Cezayir uçağının enkazının Mali'nin kuzeyindeki çöl arazisinde bulunduğunu açıkladı

116 yolculu Cezayir uçağının enkazı bulundu

İSTANBUL - Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan Cezayir'in başkenti Cezayir'e giden Air Algeria havayolları tarafından kiralanan Swiftair şirketine ait MD-83 model bir yolcu uçağından dün uzun süre haber alınamamıştı. Bir süre sonra çöle düştüğü tespit edilen uçakta 110 yolcu, iki pilot ve 4 hostes bulunuyordu. Bugün açıklama yapan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebu Bekir Kitta, kaybolan Cezayir uçağının enkazının Mali'nin kuzeyindeki çöl arazisinde bulunduğunu, Burkina Faso Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gilbert Diandiera  ise düşen uçaktaki yolculardan kurtulan olmadığını açıkladı.

Mali devlet televizyonunun haberine göre Kitta, Bomako'daki cumhurbaşkanlığı sarayında siyasetçilerle görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, uçağın enkazının ülkenin kuzeyindeki Kidal ile Aguelhok arasında yer alan bölgede bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Kitta, ayrıntılı bilgi vermedi.

Cezayir havacılık kaynakları ise kaybolan uçağın enkazının, Burkina Faso sınırına 50 kilometre uzaklıktaki Quavsi bölgesinde bulunduğunu ifade etti.

Kaynaklar, bölge halkının uçağın düştüğünü bildirmesiyle Fransa, Cezayir ve Burkina Fasolu arama ekiplerinin bölgeye hareket ettiğini dile getirdi.

"Düşen Cezayir uçağından sağ kurtulan yok"

Burkina Faso Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gilbert Diandiera da yaptığı basın açıklamasında, uçağın, Burkina Faso'nun Djibo kentinin 140 kilometre kuzeydoğusunda Mali topraklarına düştüğünü belirterek, "Olay yerine gönderdiğimiz kurtarma ekipleri maalesef insan cesetlerinin kalıntılarını buldu. Gece karanlık olduğundan durumu tam olarak değerlendirme imkanımız olmadı" dedi.

Diandiera'nın aktardığına göre kurtarma ekipleri, uçağın enkazını tamamen yanmış halde bulduklarını ve olay yerinde hayatta kalan kimseye rastlamadıklarını dile getirdi.

Uçağın kaçırılma ihtimalinin uzak olduğunu ifade eden Diandiera, fırtına nedeniyle düşmüş olabileceğini kaydetti.

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou’dan havalanan uçakla, 50 dakika sonra irtibatın koptuğu açıklanmıştı. Uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle düşmüş olabileceği belirtilmişti.

Cezayir Havayolları tarafından daha önce yapılan açıklamada, en son Mali'nin Gao şehri üzerinde sinyal alınan ve 6 Cezayir, 50 Fransa, 24 Burkina Faso, 8 İspanya, 8 Lübnan, 6 İspanya, 5 Kanada, 4 Almanya, 2 Lüksemburg, 1 Mali, 1 Belçika, 1 Nijerya, 1 Kamerun, 1 Mısır, 1 Romanya, 1 Ukrayna, 1 İsviçre vatandaşının olduğu uçakta, 4 farklı ülke vatandaşının daha bulunduğu ve bu konudaki araştırmanın devam ettiği bilgisi verilmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.