13 milyar dolarla yırtamayacak

ABD adalet bakanlığının JPMorgan hakkındaki cezai soruşturmaya son vermesi şimdilik zor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON/NEW YORK - JPMorgan Chase bankası, finansal kriz öncesinde verdiği mortgage kredileri nedeniyle açılan davada ABD adalet bakanlığı ile 13 milyar dolar ceza ödemek üzere ön anlaşma sağladı ancak konuya yakın kaynaklar bankanın aynı konuda süren cezai soruşturmanın kaldırılması için hükümeti ikna edemediğini belirtiyorlar.

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon ve Adalet Bakanı Eric Holder arasında Cuma günü yapılan görüşmede varılan  13 milyar dolarlık ön anlaşma, JPMorgan ve  finansal kriz sırasında satın aldığı bankaların yatırımcılara sattıkları mortgage  tahvilleri hakkında süren soruşturmalarla ilgili.

Cezai soruşturma ise, JPMorgan'ın yatırımcılara sattığı mortgage kredilerinde ürünlerin kalitesi konusunda yanlış yönlendirmede bulunup bulunmadığı konusunda yapılıyor ve kaynaklara göre bu konu görüşmelerin en zorlu noktasını oluşturuyor.

Savcıların bulgular konusunda emin olmadan cezai  soruşturmaya son vermek istemedikleri ve soruşturmanın birkaç ay daha devam edebileceği belirtiliyor. JPMorgan yasal konularla ilgili giderler için toplam 23 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış bulunuyor ve dünya genelinde açılmış çok sayıda soruşturmayla karşı karşıya. Adli davalar, ceza davalarından daha hafif kanıtlarla  sonuçlanabildiği için, aynı konuda sürdürülen ceza davalarından daha önce bitebiliyor.

Wall Street Journal gazetesinde dün yer alan bir haberde,  adalet bakanlığının JPMorgan ile sağladığı anlaşmayı başka bankalarla anlaşmak için örnek olarak kullanmayı umduğu belirtildi.

Financial Times gazetesinde dün yer alan bir habere göre de, JPMorgan 'ın görüşmekte olduğu devlet kurumlarından ABD Federal Konut Finansman Kurumu'nun (FHFA), Bank of America'dan  da 6 milyar dolarlık bir ceza alması bekleniyor. Kesinleşmesi halinde JPMorgan'ın kabul ettiği 13 milyar dolarlık ceza, adalet bakanlığı ile bir şirket arasında gerçekleştirilen en yüksek tutarlı anlaşma olacak.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir